Nowoczesne Technologie w Pigułce

Po co komu wizualizacje? Od prehistorii do animacji 3D

Cze 2, 17 • Technologia

Wizualizacje, mimo że w nieco odmiennych formach niż dzisiaj, towarzyszą nam od czasów prehistorycznych. Sprawa przekazywania myśli, idei czy nowych koncepcji od zawsze wzbudzała zainteresowanie człowieka, choć wyrażana początkowo w niezupełnie czytelnych, jaskiniowych malowidłach odbiegała znacznie od tego, z czym mamy do czynienia dzisiaj.

Na przestrzeni ostatnich kilku, kilkunastu lat nastąpił ogromny wzrost technologiczny, który nie ominął szeroko rozumianego segmentu graficznego. Graficy zaczęli eksperymentować z przedstawianiem treści w formie wizualizacji, które w dość krótkim czasie przybrały trójwymiarową formę. Początkowo wizualizacje te były nastawione bardziej na rozrywkę lub służyły jako proste pomoce, nierzadko jedynie w charakterze tła względem metod konwencjonalnych. Z czasem jednak zaczęły zyskiwać na wartości i dzisiaj możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że technologia wizualizacji 3d jest aktualnie podstawowym narzędziem w przekazywaniu informacji w praktycznie każdej branży.

Wymierne korzyści

Czym wyróżnia się wizualizacja 3d i co sprawia, że kartka z ołówkiem odchodzi powoli do lamusa? Przede wszystkim oszczędność czasu i – po opanowaniu podstawowych umiejętności – wygoda obsługi poszczególnych projektów. Niech za przykład posłuży branża architektoniczna, która jest tutaj doskonałym reprezentatywnym przykładem tego, jak bardzo możemy sobie ułatwić życie korzystając z komputerowych wizualizacji. W przypadku urządzania wnętrz czy ogrodów, możemy praktycznie bez wysiłku dokonywać zmian w projekcie, konsultując całość z klientem w czasie rzeczywistym. Jest to nie tylko wygodne dla zleceniobiorcy, ale też dla klienta, który może być spokojny, że efekt końcowy w jego salonie gościnnym nie będzie dziełem przypadku i żaden detal nie zostanie pominięty.

Wizualizacje 3d to nie tylko oszczędność czasu i wygody. Mając do dyspozycji odpowiednio wyliczone dane, możemy za pomocą wizualizacji dokonywać testów i przeprowadzać skomplikowane badania nie wychodząc poza ramy wirtualnego świata. Jest to szczególnie pomocne przy projektowaniu różnych pojazdów i maszyn, których błędy konstrukcyjne można wykluczyć już na etapie wizualizacji. Dokładność, z jaką możemy przeprowadzić komputerowe crashtesty jest nieodzownym substytutem faktycznych, ostatecznych sprawdzianów.

Korzyści c.d.

Odpowiednio przygotowana wizualizacja przykuwa uwagę i cieszy oko, co dawno już zostało zauważone przez marketingowców. W 2017 r. jesteśmy otoczeni z każdej strony wszelkiej maści reklamami zawierającymi przeróżne wizualizacje – czy to w telewizji, czy też w Internecie. Dobra wizualizacja uważana jest dzisiaj za podstawowy wyznacznik dobrej kampanii reklamowej.

To, co cieszy oko nie musi być wiązane bezpośrednio ze sprzedażą. Wizualizacje 3d upatrzyli sobie również artyści, którzy za pomocą prostych programów graficznych potrafią stworzyć prawdziwie ekspresyjne dzieła sztuki.

Co więcej?

Temat wizualizacji 3d jest już w tym momencie tak bardzo rozległy, że nie sposób w tym wpisie przedstawić go choćby w minimalnym stopniu. Po więcej informacji zapraszam na stronę: theframe.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *