Nowoczesne Technologie w Pigułce

Tele-technologie w medycynie

Lip 9, 15 • Technologia

Przesył danych na wielkie odległości i porada specjalisty w domowym zaciszu? Telemedycyna ułatwia życie nie tylko pacjentom, ale i lekarzom.

Technologia w służbie zdrowia

Przy obecnym postępie technologicznym nadal borykamy się z problemami służby zdrowia – długie kolejki do specjalistów, oczekiwanie na wyniki zniechęcają nawet od podjęcia profilaktyki, tak że do lekarza idziemy dopiero, gdy poczujemy niepokojące zmiany. Dlatego tak istotnym zadaniem nowoczesnych technologii jest usprawnianie najważniejszych dziedzin życia, w tym medycyny. Technologiczne rozwiązania nie tylko pozwalają na precyzyjniejsze zabiegi – np. tak rozpowszechniona już metoda laparoskopowa, dzięki której wiele zabiegów trwa zaledwie godzinę i nie wymaga leżenia w szpitalu przez kilka dni.

Telekardiologia

Kolejną innowacją, wprowadzaną od paru lat do polskiej służby zdrowia jest między innymi telekardiologia. To jedna z gałęzi telemedycyny, polegających na mobilnym, a więc znacznie sprawniejszym i szybszym kontakcie ze specjalistą. Ze względu na odległość od ośrodków, w których odbywa się leczenie, np. rehabilitacja po zawale, aż 20% pacjentów rezygnuje z leczenia. Telekardiologia daje im możliwość wykonania pomiarów we własnym domu, za pomocą niewielkiego urządzenia i odpowiedniej aplikacji na telefon bądź komputer. System przekazuje dane lekarzowi, który szybciej może się z nimi zapoznać oraz wstępnie je opracować w programie. W razie konieczności lekarz może natychmiast skierować karetkę po pacjenta, którego stan będzie szczególnie niepokojący. Jeśli wyniki są dobre, lekarz jedynie przekazuje kolejne zalecenia i nadal monitoruje przysyłane wyniki – na bieżąco, w czasie rzeczywistym.

Wyniki pacjenta są stale monitorowane, a sam pacjent ma również możliwość zasięgnąć konsultacji bez konieczności umawiania się na wizytę w dalekim mieście – i to z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Zastosowania telekardiologiireperowanie-złamane-serce_19-140143

Telemedycyna to nie tylko szybszy przesył danych, ale również skrócenie odległości lekarz-pacjent. Lekarze mogą między sobą przesyłać wyniki, korzystając ze swojej szerokiej wiedzy lub zasięgając rady wybitnych znawców, jeśli dany przypadek budzi ich szczególne zastrzeżenia. Dzięki temu pacjent ma zapewnioną kompleksową opiekę i pewność, że jego wyniki są stale pod obserwacją.

Telekardiologia sprawdza się również w karetkach pogotowia – ratownicy jeszcze jadąc do szpitala mogą wykonać badania i przekazać wyniki szpitalowi, zanim do niego dotrą. Dzięki temu lekarze mogą być przygotowani na przyjęcie konkretnego pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *