Nowoczesne Technologie w Pigułce

Technologie szpiegowskie a prawo

Lip 30, 15 • Technologia

Kto jako dziecko nie bawił się, że jest najlepszym ze szpiegów, samym Jamesem Bondem? Kto nie próbował podsłuchiwać przez ścianę, używają szklanki lub kubka? Nieco bardziej zaawansowane „zabawki” pozwalają prowadzić podsłuchy nawet na znaczną odległość.

Kogo szpiegują Polacy

Wolny rynek pozwala handlować właściwie wszystkim – oczywiście mówimy tu o legalnym handlu. W coraz większej liczbie dużych polskich miast pojawiają się plakaty oferujące usługi detektywistyczne czy wprost szpiegowskie, oraz reklamujące sklepy ze sprzętem szpiegowskim. Sklepy z tego rodzaju asortymentem notują coraz większy ruch – kogo chcemy podglądać lub podsłuchiwać? Czy tylko sąsiadów? I czy podglądanie „tylko sąsiadów” jest legalne?

odcisk palca uv

Nie jest zabronione pozyskiwanie informacji, do których jesteśmy uprawnieni. Czyli, innymi słowy, jeśli nie możemy uzyskać jakichś informacji w prosty, legalny sposób, np. drogą urzędową lub osobiście, wykorzystanie w tym celu sprzętu szpiegowskiego może zostać uznane za wykroczenie lub nawet szpiegostwo. Kontrola komputera dziecka może zapewnić mu bezpieczeństwo, ale już podsłuchiwanie dorastających dzieci jest ingerencją w ich prawo do prywatności.

Podsłuchy w pracy

Brzmi strasznie, ale w granicach rozsądku jest nawet wskazane. Monitoring w biurze czy zakładzie pracy zapewnia pracownikom i bezpieczeństwo, i ochronę – na przykład przed kradzieżami czy wchodzeniem na teren obiektu osób niepożądanych. Podobnie rzecz ma się z monitorowaniem floty pojazdów. Każdorazowo jednak pracownicy powinni być poinformowani o sposobach i zakresie monitoringu – muszą też wyrazić na to swoją zgodę.

podsłuch1

W sklepach szpiegowskich dostępne są różnorakie gadżety, reklamowane jako „świetnie sprawdzające się w biurze”. To na przykład podsłuchy ukryte w gniazdku wielokrotnym, które ma zasięg nawet kilkuset metrów, a zasilane jest nieustannie przez podłączenie do sieci elektrycznej. Podsłuch można ukryć także… w popielniczce. Niepozorne naczynko rejestruje rozmowy w pomieszczeniu. Innym niepozornym urządzeniem z ukrytym nadajnikiem może stać się biurowy kalkulator, który spełnia swoje funkcje kalkulatora, a oprócz tego nagrywa dźwięki z otoczenia.

Dowody w sądzie

Niektórzy korzystają z urządzeń tego typu lub usług, które oferują detektywi na Śląsku BIA, by zebrać materiał dowodowy do jakiejś sprawy. Nagrywając groźby karalne pod własnym adresem nie popełniamy przestępstwa, z kolei podsłuchiwanie partnera może być rozpatrywane jako naruszenie jego dóbr osobistych – wszystko jednak zależy od sądu, który może, ale nie musi wykorzystać przedstawionych dowodów zebranych w taki sposób.

2 Responses to Technologie szpiegowskie a prawo

  1. Micha pisze:

    Świetny artykuł. Podsłuchy w dzisiejszych czasach są coraz tańsze i często zamiast pomocy prywatnego detektywa wystarczy zaopatrzyć się w takie urządzenie :)!

  2. detektyw pisze:

    W dzisiejszych czasach przeciętny obywatel w żadnym miejscu i sytuacji nie może być pewny, że jest niepodsłuchiwany. W pewnym sensie ziściła się wizja Orwella z powieści „Rok 1984”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *