Nowoczesne Technologie w Pigułce

Technologie a diagnostyka endometriozy

Cze 19, 17 • Ciekawostki

Trzeba być naprawdę dobrym diagnostą aby dość szybko zauważyć pojawiające się zmiany związane z endometriozą, wielokrotnie zdarza się, że nawet zaawansowane badania nie zawsze pozwolą na zaobserwowanie zmian w obrębie poszczególnych narządów.
Aby postawić trafną diagnozę lekarz najpierw wyklucza inne schorzenia, które mogą wywoływać podobne objawy. Badanie przebiega w różny sposób wszystko uzależnione jest od objawów i wszystkich wymienionych przez pacjentkę dolegliwości. Inną metodę stosuje się dla pacjentek starających się o zajście w ciążę a inną w chwili, gdy mamy do czynienia z przewlekłym bólem w okolicy miednicy lub innych narządów. Najczęściej lekarz zaleca wykonanie badania ginekologicznego, USG kolejno laparoskopii z pobraniem materiału (tkanki) do badania histopatologicznego
W podstawowym badaniu ginekologicznym we wziernikach , przy oglądaniu szyjki macicy i ścian pochwy w przypadku wystąpienia endometriozy można zaobserwować zmiany w obrębie tkanki.Często jednak takie badanie nie pozwala na zlokalizowanie zmian o charakterze endometrialnym wówczas wskazane jest wykonanie dodatkowych badań specjalistycznych.

jak-duzym-problemem-jest-endometrioza

W przypadku podejrzenia zmian w postaci pojawiających się torbieli zalecane jest wykonanie USG , a w przypadku gdy to badanie nie wykaże żadnych niepokojących zmian aby mieć pewność co do diagnozy – warto pokusic się o wykonanie laparoskopii. Zabieg laparoskopowy wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Lekarz podczas wykonywania zabiegu wykonuje małe nacięcie przez które do jamy brzusznej wprowadzana jest mikrokamerka i narzędzia. Zabieg jest w znieczuleniu więc podczas jego przebiegu pacjentka nie odczuwa bólu a rany powstałe na skutek nacięcia jamy brzusznej goją się i znikają znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnego zabiegu operacyjnego.

W trakcie wykonywania zabiegu laparoskopii i diagnozowania endometriozy lekarz wykonujący zabieg bada narządy i obserwuje zmiany w nich powstałe W przypadku endometriozy zmiany mają postać ognisk pokrywających ścianki jamy brzusznej, jajniki, jajowody lub jelita. W wielu przypadkach zmiany w obrębie tych narządów są do zdiagnozowania w bardzo szybki sposób, gdyż przyjmują formę na tyle charakterystyczną ,że nie lekarz bez wahania może zdiagnozować endometriozę. Zdarza się jednak,że lekarz nie może jednoznacznie postawić diagnozy bez zlecenia dodatkowych badań – wówczas pobierany zostaje fragment tkanki przeznaczony do badań histopatologicznych. Na podstawie pobranego materiału przeznaczonego do badania lekarz – patolog stawia diagnozę. Zdarza się że podczas wykonania laparoskopii lekarz zaobserwuje jeszcze inne niepokojące zmiany w obrębie tkanek – wówczas najczęściej przekazuje fragment pobranych komórek z niepokojącymi zmianami również do badania patologa.

Leczenie endometriozy

Po dokładnej diagnozie medycznej kiedy lekarz ma pewność na temat wystąpienia u pacjentki endometriozy rozpoczyna się leczenie. Wyróżniamy dwie najpopularniejsze metody leczenia tej dolegliwości. Pierwsza z nich to leczenie farmakologiczne – zastosowanie terapii hormonalnej. Druga metoda leczenia jest bardziej inwazyjna- jest to metoda chirurgiczna. Decyzję o tym jaka metoda w przypadku leczenia endometriozy będzie najlepsza podejmuje lekarz po konsultacji z pacjentem. Najczęściej lekarz jako pierwszą z metod zaleca stosowanie środków farmakologicznych ,szczególnie w przypadku ,gdy pacjentka skarży się na bóle w obrębie miednicy i jamy brzusznej a nie planuje w najbliższym czasie zajść  w ciążę. Leczenie hormonalne jest skuteczne jeśli chodzi o zwalczanie przykrych dolegliwości bólowych. W przypadku, gdy pacjentka ma problemy z zajściem w ciążę wskazana jest operacja usunięcia zrostów, które mogą być przyczyną niepłodności.

Ważnym aspektem jest także leczenie niepłodności w przypadku niektórych kobiet z endometriozą. Kiedy metoda chirurgiczna okazuje się nieskuteczna i udrożnienie jajowodów nie pomogło warto zastanowić się nas zapłodnieniem pozaustrojowym -in  vitro fertilisation.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *