Nowoczesne Technologie w Pigułce

Technologia recyklingu – ile energii można zaoszczędzić?

Lip 13, 15 • Ekologia

Podstawowe oszczędności dzięki inwestycji w gospodarkę odpadami

• Plastikowe butelki wyrzucane każdego roku mogłoby okrążać Ziemię aż cztery razy.
• Około 88% energii jest oszczędzane przez produkcję plastiku z tworzywa sztucznego, w przeciwieństwie do produkcji tworzyw sztucznych z surowców pochodzących wprost z ropy naftowej i gazu.
• Na każde siedem ciężarówek potrzebnych do załadowania ich papierowymi torbami z zakupami do sklepu – tylko jeden samochód jest potrzebny do wykonywania takiej samej liczby plastikowych toreb.
• liczba przedsiębiorstw ds. recyklingu tworzyw sztucznych zwiększyła się prawie trzykrotnie w ciągu ostatnich kilku lat, obecnie mamy ponad 170 firm zajmujących się odzyskiwaniem tworzyw sztucznych i obsługę spraw konsumentów dotyczących gospodarką odpadami w kraju
Dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych w opakowaniach, Polscy producenci wyrobów rocznie zaoszczędzają wystarczająco dużo energii do zasilania miasta o liczbie 100 tys. mieszkańców przez rok!
• Od 1977 roku, 2-litrowe butelki z tworzywa sztucznego napój obniżyły wagę z 68 gramów do zaledwie 51 gramy dzisiaj, co stanowi spadek o 25% na każdej butelce. W Stanach Zjednoczonych produkowane są butelki na mleko o pojemności około 3 litrów, ich waga spadła aż o około 30%! W przypadku Polski wartość ta w ciągu ostatnich 15 lat zmalała o około 20%, co jest wynikiem bardzo zadowalającym.
• Ministerstwo zajmujące się gospodarką odpadami szacuje, że za pomocą plastikowej pianki izolacyjnej w domach i budynkach można zaoszczędzić blisko 5 milionów baryłek ropy rocznie w stosunku do innych rodzajów izolacji.
Około 65% populacji w Polsce ma dostęp do jakiegoś programu recyklingu tworzyw sztucznych. Wiele firm zajmujących się tą branżą jest już prawie sześć razy większa niż w 1986 roku, co ciekawe recykling rozwinął się o ponad 300% rodzajów materiałów.
• Życie ponad 160 policjantów zostały uratowane dzięki stosowanie kamizelek ochronnych wykonanych z włókien sztucznych.
• Poprawa efektywności energetycznej wykonane dzięki oszczędności tworzyw sztucznych w ostatniej dekadzie zaoszczędziła ponad 4 miliardy kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. Polscy konsumenci oszczędzają już w sumie ponad 1,2 miliarda złotych rocznie.

Eko technologia - wydajna gospodarka odpadami

Porady dotyczące recyklingu stali

• Przygotuj się do recyklingu puszek stalowych poprzez płukanie ich wodą, aby usunąć resztki jedzenia.
• Aby zaoszczędzić miejsce, zmiażdż je na płasko.
• Etykiety na stalowych puszek nie muszą być usunięte, ponieważ są one spalane w procesie topienia.
• puszki stalowe, które są używane do przechowywania kawy, warzyw i innych produktów spożywczych są często określane jako puszki, ale mają w sobie tylko 0,15% cyny.

Recykling i gospodarka odpadami to w naszym kraju stosunkowo nowy temat. Chociaż sam proces recyklingu istnieje już od wielu lat, dopiero od około 10 jesteśmy w stanie powiedzieć o naszych rodakach, że są osobami, które są świadome tego, że warto oszczędzać energię oraz recyklingować odpady we właściwy sposób.

Tagi: , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.