Nowoczesne Technologie w Pigułce

Technologia paliwa drzewnego

Paź 18, 19 • Technika

Opalanie drewnem wydaje się metodą przestarzałą – wręcz średniowieczną. Gaz, olej, węgiel – wszystko wydaje się efektywniejsze, bezpieczniejsze i lepsze od drewna kominkowego. Czy jest szansa na to, że ponownie wrócimy do ogrzewania z pomocą spalania drewna? Jakby nie patrzeć przez wiele wieków było to podstawowe paliwo stosowane przez ludzi na całym świecie.

Jakie surowce wykorzystywane są obecnie?

Z pewnością nie możemy liczyć na to, że powrócimy do takich standardów i drewno kominkowe na powrót zajmie pierwsze miejsce w kwestii najczęściej używanego paliwa, ale wróżyć można, że drewno w tej roli przeżyje prawdziwy renesans. Z czego to wynika? Głównym powodem takiego stanu rzeczy może być zwiększona świadomość ekologiczna ludzi. Troska o dobro planety – i pośrednio nas samych – opiera się na zrozumieniu pewnych mechanizmów, które rządzą naszą cywilizacją. Wciąż potrzebujemy dużych ilości energii – wymaga ich przemysł, energetyka, codzienne życie. W tym celu posługujemy się wieloma źródłami energii – jak dotąd najbardziej rozpowszechnionym jest spalanie paliw kopalnych takich jak ropa naftowa oraz węgiel kamienny. Wysokokaloryczne kopaliny spełniają bardzo dobrze swoje zadanie i z pewnością w znaczącym stopniu przyczyniają się do rozwoju naszego świata pod względem technologicznym.

O surowcach nieodnawialnych

Niestety, mają jedną bardzo poważną wadę. Nie są odnawialne. Aby szczątki organiczne przekształciły się w ropę naftową potrzeba wielu tysięcy lat – węgiel kamienny też nie jest surowcem, który powstaje sam z siebie w przeciągu kilku lat. Obawa przed skończeniem się zasobów powoduje, że wciąż poszukujemy alternatyw dla skończonych pokładów tych paliw. Przez pewien czas z nadzieją patrzyliśmy na energię atomową. Niestety duża ilość kontrowersji oraz coraz częstsze wypadki w elektrowniach jądrowych sprawiają, że opinia publiczna coraz mniej przychylnie patrzy na taki sposób pozyskiwania energii. Trudno także oczekiwać by ogrzewać dom prywatnym stosem atomowym. W tej chwili oczy ludzkości kierują się na tzw. odnawialne źródła energii. Każdy kto jest w temacie wie, że chodzi głównie o pozyskiwanie energii z promieni słonecznych, siły wiatru, wody oraz pływów morskich. Jednak do tej kategorii zaliczyć można też stare, dobre drewno! Nie można odmówić mu wszakże odnawialności – drzewa rosną na całym świecie i bardzo prosto i względnie szybko można hodować nowe.

Łaty drewno z tartaku

Jakie są atuty drewna jako paliwa?

Dodatkowym atutem drewna kominkowego jest fakt, że jest niezwykle proste w pozyskiwaniu. Elektrownia atomowa to coś co wciąż jest dla nas nowością, która pożera ogromne ilości pieniędzy i może być przyczyną bardzo poważnej katastrofy ekologicznej i śmierci wielu ludzi. Dla odmiany tartak to miejsce służące nam od tysiącleci – znamy wszystkie technologie i sekrety pozyskiwania i przerabiania drewna opałowego. A to już sprawia, że samo pozyskiwanie surowca na paliwo drzewne jest bezpieczne, tanie i – co najważniejsze – przy rozsądnym gospodarowaniu terenami leśnymi, może stanowić nieskończone źródło energii. Przy wzrastających cenach ropy okazać może się, że na nowo wrócimy do sprawdzonej metody opalania drewnem kominkowym – być może w ulepszonej, nowocześniejszej formie.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *