Nowoczesne Technologie w Pigułce

Szambo vs kanalizacja – porównanie

Maj 18, 18 • Ciekawostki

Odprowadzanie ścieków jest jedną z bardziej istotnych kwestii podczas budowania domu. Obecnie istnieje kilka sposobów, które są przez nas wykorzystywane. Kanalizacja, szambo lub posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków, pozwala nam na bezpieczne i komfortowe eksploatowanie wody. Na nasz wybór nakłada się kilka kwestii. Przede wszystkim – wydatki. Koszta, jakie wiążą się z budową szamba lub korzystaniem z kanalizacji miejskiej, są bardzo różne. Poza tym, istotne jest również to, w jaki sposób przebiega proces eksploatacji. W przypadku wyboru szamba, musimy liczyć się z kosztami przyłącza, budowy oraz regularnego wywozu szamba. Korzystanie z kanalizacji jest tańsze. Musimy bowiem zapłacić za przyłączenie się do kanalizacji miejskiej oraz za rachunki. Nie zawsze mamy możliwość budowy szamba lub podłączenia się do kanalizacji miejskiej jednak firmy takie jak BK Transport pomogą nam w regularnym opróżnianiu zbiornika z nieczystościami.

Szambo

Szambo jest szczelnym pojemnikiem, w którym magazynowane są nieczystości płynne z naszego domu. Jest to wciąż często wykorzystywany sposób na pozbywanie się nieczystości. Eksploatacja szamba jest dość droga. Stosowanie tej metody wiąże się również z koniecznością regularnego opróżniania go. Wywóz szamba, w przeliczeniu na metr sześcienny, kosztuje około 20 zł. Koszta przyłącza szamba są porównywalne do przyłączenia się do kanalizacji, jednak jego eksploatacja jest znacznie droższa. Wykorzystywanie szamba wiąże się z oszczędnością wody, jednak konieczne jest regularne opróżnianie pojemnika. Ścieki, które zbierają się w szambie, są bardziej zanieczyszczone. Jest to jeden z powodów, dla których koszta korzystania z szamba są większe. W koszta zalicza się również zakup odpowiedniego zbiornika na ścieki. Jego wielkość musi być adekwatna do liczby mieszkańców danego budynku. Budowa szamba jest konieczna tam, gdzie nie ma kanalizacji. Pomimo kosztów, budowa szamba jest o wiele bardziej opłacalna, niż budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Szambo jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy istnieje możliwość podłączenia się do kanalizacji miejskiej w przyszłości. Poza tym, na budowę szamba decydujemy się gdy ilość wytwarzanych ścieków jest zbyt mała, by zbudować oczyszczalnię. Często, teren wokół domu jest za mały, by możliwe było zbudowanie domowej oczyszczalni ścieków. Zbiornik na szambo jest również opłacalny wtedy, gdy poziom wód gruntowych na danym terenie jest zbyt wysoki. Budując szambo, należy przestrzegać przepisów prawnych, które określają odpowiednia odległość między budynkiem, inną działką (ogrodzeniem) i studnią.

Kanalizacja

Do kanalizacji podłączamy się, gdy mieszkamy na terenie skanalizowanym. W tym przypadku, naszym jedynym wkładem będzie podłączenie się i opłacanie rachunków. Wybór kanalizacji jest więc o wiele bardziej wygodnym sposobem na odprowadzanie ścieków. Jeśli decydujemy się na podłączenie do miejskiej kanalizacji, nie będziemy musieli martwić się o regularne opróżnianie zbiornika przy naszym domu. Ścieki będą bowiem odprowadzane do najbliższej oczyszczalni. Kanalizacja stanowi mniejszy problem dla większości. W przypadku cen kanalizacji, stawki są ustalane przez gminy. Przyłączenie się do miejskiej kanalizacji wiąże się jednak z podpisaniem umowy z rejonowym zakładem kanalizacyjnym. Dodatkowo, konieczne jest sporządzenie odpowiedniego projektu przyłącza. Musimy również zgłosić się do starostwa powiatowego i okazać projekt wraz z zaznaczonym miejscem, w którym ma powstać szambo. Ważnym dokumentem jest także prawo do dysponowania całą działką. Warto dodać, że cena wody i odprowadzania ścieków stal wzrasta. Każdy z nas wykorzystuje więc sposoby, które będą jak najbardziej opłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *