Nowoczesne Technologie w Pigułce

Rower elektryczny a zwykły rower – wady i zalety

Sty 22, 18 • Technologia

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad praktycznością roweru elektrycznego? Jeśli nie to warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Dużo stałych rowerzystów jest negatywnie nastawiona do tego wynalazku, utarła się opinia, że to rower dla leni. Tymczasem, gdy poszerzy się trochę pespektywę, można całkowicie zmienić zdanie. Większość technologicznych nowinek ma swoje wady i zalety, warto przyjrzeć się temu bliżej.

Zalety i wady roweru elektrycznego

Rower elektryczny działa jak normalny rower, posiada tylko napęd elektryczny, który może wspomóc jazdę. Stopień wspomagania można regulować, można go także wyłączyć, gaśnie samoistnie po dojściu do 25km/h, gdyż tak nakazuje prawo drogowe. Można używać wspomagania tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jest to więc po pierwsze rower w całej swej okazałości. Aczkolwiek dodatkowa funkcja, jaką jest napęd elektryczny, ma wiele zastosowań i może ułatwić wielu osobom życie oraz aktywność rowerową.

Pierwszą często podkreślaną zaletą roweru elektrycznego jest szerokie zastosowanie. Jest on odpowiedni dla każdego bez wyjątku. Może naprawdę zmienić życie ludzi starszych. Seniorzy wyjątkowo potrzebują aktywności, na którą czasem już nie mają siły. Jest wiele starszych osób jeżdżących na rowerze przez całe życie i choć dalej sobie radzą, to zdarzają się im sytuacje, gdy do pokonania mają wyższą górkę, most czy po prostu trudną nawierzchnię, wówczas bywa, że tracą siły.

Mają także miejsce takie dni, gdy to senior nie ma siły pedałować tak długo, jak zazwyczaj. Dlatego rower elektryczny jest dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, dzięki niemu nie tracą ochoty na aktywność i mogą dalej uczestniczyć w życiu, w sposób, w jaki mają na to ochotę. Może to więc być naprawdę mądry prezent. Drugą grupą społeczną, która zdecydowanie docenia możliwość korzystania podczas jazdy ze wspomagania to osoby chore, które nie mogą sobie pozwolić na zbyt duży wysiłek.

Rower elektryczny to ciekawa alternatywa codziennego środka komunikacji. Docenią to także osoby poszukujące wygodnego dojazdu w mieście. Większość rowerzystów wie, jak wygodnie dojeżdża się w taki sposób to pracy, nie trzeba stać w korkach czy gnieździć się w komunikacji miejskiej. Zwykły rower używany w takiej funkcji ma tylko jedną wadę, jeśli zależy nam na wyglądzie, to nie opłaca się jeździć w eleganckim ubraniu. Niektórzy mają na to sposób, jadą w ubraniu sportowym i przebierają się w pracy. Aczkolwiek jest to dodatkowy czas, który trzeba naliczyć oraz niektórych skutków za dużego zmęczenia np. spocenia się, nie zlikwidujemy zmianą ubrania. Rower wspomagany likwiduje ten problem, można bez dodatkowych dylematów cieszyć się przyjemną trasą.

SDuro Haibike

Model marki Haibike, SDuro to jeden z najpopularniejszych modeli e-bike’ów. W atrakcyjnej cenie zamówisz go na https://www.pmbike.pl/rowery-elektryczne

Koszty użytkowania roweru elektrycznego są wręcz, że symboliczne, gdyż sprzęt ten zasilany jest baterią. Naładowanie baterii na około 30 – 60 km to koszt w przybliżeniu 30 groszy. Warto też zwrócić uwagę na to, że rower taki nie wydziela spalin, jest przyjazny środowisku.

Rowery elektryczne mają także wady. Pierwszą jest koszt zakupu takiego oto sprzętu. Ceny zaczynają się od 5 tysięcy i idą w górę. Na rynku jest wiele wysoko nowoczesnych modeli, a ich ceny potrafią być naprawdę wysokie. Drugim minusem jest waga takiego roweru, zazwyczaj wynosi około 25 kilogramów. Ważne jest też wiedzieć o tym, że akumulator się zużywa i trzeba go wymienić po określonej ilości cykli ładowań, a tym czasie obniża się wydajność roweru.

Rowery elektryczne mają swoje plusy i minusy, choć jak widać, jest wiele cennych powodów, dla których może warto nabyć taki nowatorki sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *