Nowoczesne Technologie w Pigułce

Rodzaje tokarek na sprzedaż

Wrz 7, 16 • Technika

Używane tokarki na sprzedaż służące do obróbki zewnętrznej jaki i wewnętrznej powierzchni, która jest wprawiana w ruch obrotowy, w którym można wyszczególnić ruch główny wykonywany przez obrabiany przedmiot oraz ruch posuwowy narzędzia.

Jakie rodzaje tokarek możemy wyróżnić?

Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów tokarek, które są przeznaczone do obróbki przedmiotów o rozmaitych rozmiarach. Pozwolę sobie opisać krótko każdą z nich nie wdając się w większe szczegóły. Rozpocznę od opisu tokarki kłowej, która wyposażona jest w tak zwany konik. Ten typ maszyny przeznaczony jest do obrabiania długich przedmiotów, wymagających dodatkowo podparcia kłem.

Następnym, dość popularnym rodzajem tokarek są tokarki uchwytowe, które nie posiadają konika. Zostały stworzone, aby obrabiać krótkie przedmioty takie jak tuleje czy też tarcze. Przedmioty te mocowane są w uchwycie wrzeciona, a ich średnica zewnętrzna nie powinna przekraczać 630mm. Innym, równie interesującym rodzajem tokarek są tokarkami rewolwerowe. Ich nazwa związana jest z głowicą rewolwerową, która wyposażona jest w narzędzia przeznaczone do obróbki skrawaniem. Po zakończeniu pracy jednego narzędzia wystarczy obrócić głowicę, aby rozpocząć pracę następnego narzędzia zamocowanego w głowicy. Zasada działania głowicy rewolwerowej może przypominać obrót bębna rewolweru, w którym umieszczone są pociski i po wystrzale jednego naboju bęben obraca się, aby umożliwić kolejny wystrzał.

Ciężka tokarka

Mówiąc o tokarkach należy dodać, że używane tokarki na sprzedaż, w gronie których bez trudu można znaleźć tokarki rewolwerowe przypominają swoją budową tokarki kłowe jednak posiadają zamiast konika suport wzdłużny wyposażony w głowicę rewolwerową. Kolejną odmianą tokarek są tak zwane tokarki tarczowe, które zostały one wyposażone w poziomą tarczę. Na niej umieszcza się przedmiot poddawany obróbce skrawaniem. Średnica obrabianego przedmiotu rozpoczyna się od 630mm, a maksymalna średnica to 4000mm co oznacza, że można obrabiać przedmioty słusznych gabarytów. Oznacza to, że sprzęt ten można zaliczyć do grupy tokarek ciężkich.

Pozostając w temacie tokarek ciężkich warto zwrócić uwagę na tokarkę karuzelową. Przedmiot w niej umieszcza się na poziomym stole, który został osadzony na wrzecionie o osi pionowej. Zabieg ten umożliwił obróbkę przedmiotów, których masa może sięgać nawet 220 ton, a średnica może sięgać nawet 24m. Wspomnę również o zataczarce przeznaczonej do wykonywania bardziej skomplikowanych operacji poprzez zastosowanie noży kształtowych. Urządzenie to jest pomocne przy zataczaniu krzywek oraz wałów o mniej regularnych kształtach. Znając wszystkie te rodzaje tokarek należy dobrać taką, aby spełniała wymogi warsztatu pod kątem rozmiarów i ciężaru obrabianego przedmiotu, kształtu, średnicy oraz szybkości skrawania, a przede wszystkim kosztów użytkowania przez warsztat, bo to kluczowa informacja.

Dość dobry pomysł to temat jakim są używane tokarki na sprzedaż. To tanie rozwiązanie dla świeżo otwartych zakładów, gdyż ich cena jest znacznie niższa w porównaniu z nowymi urządzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *