Nowoczesne Technologie w Pigułce

Rodzaje soczewek stosowane w leczeniu zaćmy – o możliwościach i różnicach

Lut 9, 18 • Medycyna

Zaćma jest obecnie jednym z największych problemów okulistycznych. Dotykająca coraz większej ilości osób katarakta nie może być w żaden sposób powstrzymana, gdyż związana jest w większości przypadków z naturalnym procesem starzenia się człowieka lub uwarunkowaniami generycznymi.

Jeśli więc nie można zapobiegać, należy w porę wykrywać i odpowiednio leczyć. Jedynym sposobem na całkowite pozbycie się zaćmy jest od wielu lat wymiana starej i zmętniałej soczewki na sztuczny implant imitujący prawidłową pracę narządu wzroku. Soczewek wewnątrzgałkowych jest jednak na rynku wiele i pacjenci decydujący się na operację prywatną lub w ramach dyrektywy transgranicznej muszą zmierzyć się z wyborem tej odpowiadającej ich oczekiwaniom. Czym różnią się poszczególne soczewki stosowane w leczeniu zaćmy?

Soczewki sferyczne kontra soczewki asferyczne

Do podstawowego rozróżniania rodzajów soczewek stosowane są terminy „sferyczna” bądź „asferyczna”. Ta pierwsza jest standardem stosowanym przez wszystkie kliniki w Polsce wykonujące operację zaćmy w ramach NFZ. Tylko taki rodzaj soczewki jest bowiem dofinansowywany – pacjent nie ma również możliwości dopłaty do droższej soczewki z własnej kieszeni. Czy soczewka sferyczna jest jednak znacznie gorsza od asferycznej? Nie. Różnica polega na tym, że soczewka sferyczna jednoogniskowa skupia promienie w jednym miejscu i może powodować zaburzenie widzenia na obrzeżach, jeśli pomieszczenie jest ciemne lub słabo oświetlone.

Soczewki sferyczne mają też jedną ustaloną odległość widzenia, więc zwykle wymagają dodatkowej korekty za pomocą okularów w celu zapewnienia widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka.

Soczewki asferyczne dużo lepiej adaptują się do oka, przypominając w ten sposób działanie zdrowej soczewki naturalnej. Wszystkie promienie światła są ogniskowane w jednym miejscu niezależnie od punktu soczewki, przez który dostają się do oka. Dzięki soczewkom asferycznym widzenie w nocy jest znacznie łatwiejsze, niż w przypadku soczewek sferycznych, a obraz jest ostrzejszy i wyraźniejszy.

Rodzaje soczewek

Źródło: onedayclinic.pl

Soczewki jednoogniskowe i wieloogniskowe

To, czy soczewka jest jednoogniskowa czy wieloogniskowa wpływa na jakość widzenia z bliska i daleka. W przypadku soczewek jednoogniskowych (mogą to być zarówno soczewki sferyczne, jak i asferyczne), wartość ogniskowej ustawiona jest fabrycznie – pacjent widzi dobrze albo z daleka, albo z bliska, przy czym zwykle wykorzystuje się soczewki do widzenia na dłuższe odległości. Problem pogorszonego widzenia z bliska koryguje się wtedy dodatkowo za pomocą okularów korekcyjnych. Problemu tego nie posiadają natomiast soczewki wieloogniskowe, które działają w sposób najbardziej zbliżony do naturalnej, zdrowej soczewki ludzkiego oka.

Soczewki wieloogniskowe naśladują zdolności akomodacyjne normalnej soczewki, przywracając w ten sposób prawidłową zdolność widzenia zarówno z bliska, z daleka jak i na odległościach pośrednich.

Soczewki wieloogniskowe sprawdzą się zatem u osób pragnących w dalszym ciągu poruszać się samochodem lub po prostu nie chcą decydować się na okulary korekcyjne. Jedynymi przeciwwskazaniami do zastosowania soczewki wieloogniskowej będzie astygmatyzm powyżej 1 dioptrii w operowanym oku, u osób mających wszczepioną soczewkę jednoogniskową w oku drugim lub u osób z chorobami rogówki.

Soczewki toryczne

Soczewki toryczne mogą również znaleźć zastosowanie w operacjach zaćmy, choć ich obecność jest tu znacznie rzadsza. Jak podaje OneDayClinic, Soczewki toryczne stosuje się w momencie, gdy u pacjenta występuje astygmatyzm i wzrok nawet po wszczepieniu dobrej soczewki nie miałby szans powrotu do pełnego widzenia.

Soczewki toryczne należą do soczewek wieloogniskowych i zalecane są osobom z astygmatyzmem rogówkowym powyżej 1 dioptrii.

Przeciwwskazaniem do jej zastosowania byłby nieregularny astygmatyzm w centrum rogówki, nieustabilizowany astygmatyzm oraz schorzenia rogówki. Soczewka toryczna może być jednak zastąpiona specjalnymi okularami korekcyjnymi ułatwiającymi widzenie osobom z astygmatyzmem, dlatego nawet w przypadku zastosowania soczewki standardowej, chorzy mają szansę na przywrócenie sprawności widzenia.

2 Responses to Rodzaje soczewek stosowane w leczeniu zaćmy – o możliwościach i różnicach

 1. Mirek pisze:

  Wszedłem w odnośnik i widzę, że wspomniany One Day Clinic leczy zaćmę, ale w Czechach. Ponoć czas oczekiwania na taką operację jest znacznie krótszy, ale czy taki zabieg również podlega zwrotowi kosztów z nfz bez żadnych przykrych niespodzianek? Jakiś haczyk jest?

 2. Techblog pisze:

  Drogi Mirku!
  Przed publikacją tego artykułu konsultowaliśmy się z kliniką One Day Clinic i możemy spokojnie rozwiać Twoje obawy. Podmiot ODC działa w pełni legalnie i cieszy się dobrą opinią. Zgodnie z dyrektywą transgraniczną, leczenie poza granicami Polski podlega zwrotowi z NFZ (chodzi oczywiście o leczenie chorób i schorzeń, które stoją w bezpośrednim zagrożeniu życia lub je ewidentnie utrudniają – nfz nie finansuje wstrzykiwania botoksu).
  Faktycznie czas oczekiwania jest nieporównywalnie krótszy od tego w polskich placówkach. To właśnie kolejki liczone w miesiącach a nawet latach(!) przyczyniły się do „turystyki medycznej” w Czechach. One Day Clinic jest przy tym jednym z nielicznych wyjątków, który posiada fizycznie własną klinikę (nie jest pośrednikiem usług).
  Co do zwrotu z NFZ – leczenie zaćmy w One Day Clinic nie podlega opłacie. To klinika w imieniu pacjenta zwraca się o zwrot kosztów zabiegu. W praktyce pacjent ponosi jedynie opłaty za transport i ew. za noc spędzoną w pobliżu kliniki (większość zabiegów wymaga kontroli następnego dnia). Koszty te są jednak zmienne i zależą od standardu noclegu, jakiego sobie życzymy oraz odległości jaką mamy do pokonania (mieszkańcy Dolnego Śląska mają relatywnie bardzo blisko).
  Na zakończenie możemy jeszcze polecić obejrzenie krótkiego filmiku, na którym dokładnie przedstawiona jest cała procedura od A do Z – https://www.youtube.com/watch?v=T-R60qpEeEM
  Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia,
  Zespół TechnologieBlog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *