Nowoczesne Technologie w Pigułce

Przegrywanie 8mm – stare filmy w nowych formatach

Wrz 6, 16 • Ciekawostki

Ostatnie lata przyniosły nam niebywały rozwój sposobów utrwalania filmów, obrazów i muzyki na cyfrowych nośnikach. Kiedyś nagranie filmu wiązało się z koniecznością wynajęcia ekipy posiadającej odpowiedni sprzęt, dziś można wykonać niezły filmik nawet telefonem.

Przegrywanie starych nagrań

Obserwuje się zresztą, że tradycyjne funkcje telefonów – wykonywanie i odbieranie połączeń telefonicznych, a od około dwudziestu lat także pisanie esemesów – staje się jakby drugorzędną funkcją. Teraz bardziej liczą się inne możliwości „wpakowane” w smartfony czy tablety, które można zabrać ze sobą wszędzie, niemal wszędzie można połączyć się z siecią i sprawdzić wiadomości, wysłać maila czy zamówić pizzę. Tymczasem jeszcze nie tak dawno temu nakręcenie filmu nastręczało znacznie więcej trudności.

Kamerzysta musiał mieć przy sobie kasety, by wymieniać je po skończeniu się taśmy, a jakość takich nagrań również pozostawiała wiele do życzenia. Obecnie tego typu nagrania mają raczej wartość sentymentalną, często także historyczną, jednak trzeba wiedzieć, że przechowywanie wartościowych nagrań na starych nośnikach grozi ich bezpowrotną utratą. Dlatego tak ważne są wszelkie działania związane z cyfryzacją i archiwizacją danych, obecnie dostępne nie tylko w przypadku dzieł kultury, ale również dla każdego, kto chce zachować swoje cenne nagrania sprzed lat.przegrywanie 8mm

Przegrywanie 8mm – specyfika

Jeśli chodzi o technologię, zasada jest prosta. Stare nagranie jest w trakcie odtwarzania zapisywane jednocześnie na nowszym nośniku. Jeśli zapis wykonywany jest na dobrej jakości urządzeniach, można otrzymać wyższą jakość samego zapisu. Dlatego lepiej nie robić tego samodzielnie, jeśli nie mamy pewności, że sprzęt działa bez zarzutu. Można bowiem stracić wszystkie dane. Lepiej jest powierzyć wykonanie takiej usługi firmom zajmującym się tym profesjonalnie.

Ponieważ usługi związane z przegrywaniem VHS na DVD wytworzyły specyficzną branżę, powstaje wiele podmiotów oferujących wykonanie zapisu w dobrej jakości na płytach DVD lub w rozszerzeniu AVI albo MPEG2. Specyficzne jest natomiast przegrywanie 8mm, wymagające sprzętu, na którym ten typ kasety da się w ogóle odtworzyć. Technologia 8mm, nowoczesna w latach 80. ubiegłego wieku, z czasem stała się zbyt powolna. Pozostało jednak sporo nagrań z tego czasu. Warto je przenieść na nowsze nośniki, tym bardziej że trudno także o sprzęt do odtwarzania tego rodzaju kaset, a ich trwałość z biegiem czasu znacznie spada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *