Nowoczesne Technologie w Pigułce

Parametry techniczne klimatyzacji

Wrz 17, 15 • Technologia

Klimatyzatory monoblokowe, składające się z jednego, nieporęcznego urządzenia tracą na popularności wobec klimatyzacji, w których jednostka chłodząca i zewnętrzna są rozdzielone.

Klimatyzacja a samopoczucie

Dzisiaj mamy parametry na wszystko. Da się wyliczyć nawet jaka jest optymalna temperatura dla osób pracujących w pomieszczeniach, na przykład w biurze czy sklepie. Według inżynierów klimatyzacji najlepsze warunki to temperatura na poziomie 23-26 stopni latem i 20-24 zimą. Dlaczego altem cieplej? Ponieważ kiedy na zewnątrz jest bardzo gorąco, znaczne różnice temperatur są niewskazane. Wyjście z pomieszczenia, w którym panuje nawet 20 stopni na ponad trzydziestostopniowy upał jest i nieprzyjemne, i zwyczajnie niezdrowe.

klimatyzacja szczecin

Jeśli chodzi o wilgotność powietrza, powinna ona utrzymywać się mniej więcej na poziomie 40-60%. Z kolei ruch powietrza powinien ograniczać się prędkości 0,2-0,5 m/s. Inne warunki mogą powodować odczucia duszności, parności czy też przeciągu, gorąca lub zimna. Trudno jest dobrać te parametry tak, by wszystkie osoby przebywające w pomieszczeniu czuły się komfortowo, bo każdy człowiek ma nieco inną termoregulację ciała. Podane parametry są uśrednione i powinny zaspokajać potrzeby większości ludzi.

Parametry techniczne

W biurach i większych mieszkaniach możliwość zapewnienia takich warunków na całej powierzchni bywa problematyczna. Klimatyzator zasadniczo działa w danym pomieszczeniu, a zanim ochłodzone powietrze dotrze do innych pomieszczeń, zdąży się już ogrzać. Bardzo sprawnym rozwiązaniem są wobec tego urządzenia typu multisplit, w których jedna jednostka zewnętrzna (skraplacza) obsługuje kilka parowników, znajdujących się w różnych pomieszczeniach. Wymaga to rozszerzenia instalacji freonowej, która łączy urządzenia.

klimatyzacja szczecin

Żeby ocenić sprawność urządzeń warto zapoznać się z oznaczeniami parametrów technicznych, z których można odczytać wydajność. Pierwszy z nich to współczynnik wydajności chłodniczej (EER), który wyraża stosunek mocy chłodniczej wobec mocy pobranej przez sprężarkę urządzenia chłodniczego. Drugi parametr to współczynnik wydajności grzewczej albo efektywności cieplnej (COP), określający stosunek mocy grzewczej do mocy pobranej przez urządzenie grzewczej. Dla wartości EER im wyższy wskaźnik chłodzenia, tym wydajniejszy jest klimatyzator. Najlepsze są te, w których EER jest powyżej 3,2. W przypadku COP najkorzystniejsze wskaźniki utrzymują się powyżej 3,6.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *