Nowoczesne Technologie w Pigułce

Na czym polegają pomiary hałasu?

Cze 1, 16 • Technika

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że hałas jest zdecydowanie bardzo nieprzyjemny oraz także niezwykle niepożądany. Hałas tak naprawdę jest emitowany przez różne obiekty, mogą także być skutkiem pewnego rodzaju poczynania czy też działalności człowieka. Hałas ma bardzo duży wpływ zarówno na kondycję człowiek jak i także na jego zdrowie. Hałas zdecydowanie powoduje rozdrażnienie, zmęczenie czy też nawet bardzo poważne problemy ze słuchem. Hałas jest bardzo ważnym czynnikiem, który zanieczyszcza środowisko. Każdy hałas ma różne źródła emisji jak i także występuje bardzo powszechnie. A kto na hałas jest najbardziej wrażliwy? Zdecydowanie jest to młodzież, małe dzieci oraz także zwierzęta. Jeśli chodzi o młodzież to bardzo sama sobie jest winna. Dlaczego? Ponieważ słuchają na swoich słuchawkach nie dość, że bardzo często muzyki to jeszcze muzyki bardzo głośnej. Głośne słuchanie muzyki może mieć negatywne skutki w niedalekiej przyszłości.

Jeśli chodzi o środowisko to jest ono narażone na wszelkiego rodzaju hałasy komunikacyjne. Prawnie mamy ustalone wszelkie normy, które dopuszczają dane poziomy hałasu. Poziomy te są jasno ustalone. Różnią się one jednak zależnie od pory dnia. W godzinach dziennych, czyli między godziną szóstą, a dwudziestą drugą jest wyższy poziom prawnego hałasu, a zupełnie inni i niższy poziom hałasu występuje w godzinach nocnych. Godziny nocne są to z kolei godziny od dwudziestej drugiej do szóstej nad ranem. Obowiązkowo według panującego prawa muszą być prowadzone tak zwane pomiary hałasu. Pomiary hałasu są okresowe. Pomiary te prowadzi się w oparciu o metodę próbkowania jak i o metodę ciągłą. Metody są określono wybierane. Jeśli została przez nas wybrana metoda pomiarowa to przyrząd do pomiaru rejestruje sygnał w czasie całym. Jednak dopuszczalne są pewne przerwy. Przerwy te mają na celu wyeliminowanie wszelkich niechcianych oraz przypadkowych zakłóceń. Wszelkie pomiary muszą być odpowiednio korygowane. Korygowane są dokładnie wpływ akustycznego tła.

Kontrola akustyczna w firmie

Jeśli chodzi o metodę próbkowania to musimy dokonać podziału ze względu na przedziały tak zwane czasowe. Na takie, w których poziom dźwięku jest w miarę ustabilizowany. To jaka jest liczba próbek tak zwanych elementarnych zależy tylko i wyłącznie od różnicy jaka kształtuje się między najniższą, a najwyższą wartością poziomu hałasu w danym czasowym przedziale. Gdy hałas przekroczył normy poziomowe to możemy liczyć się z tym, że inspektor ochrony środowiska może na nas nałożyć pieniężne kary. Ich wysokość jest bardzo różna. Dlaczego? Ponieważ wielkość kar finansowych jest ściśle zależna od tego o ile hałas przekroczył ustawowe normy. Niestety, ale bardzo często normy te zostają przekroczone. Jest to w zasadzie zjawisko normalne. Szczególnie normy hałasu są przekraczane w zakładach pracy. Mam tutaj oczywiście na myśli zakłady ściśle produkcyjne czy też hale magazynowe. Dlatego też pomiary okresowe poziomu hałasu są tak bardzo ważne oraz tak bardzo istotne.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.