Nowoczesne Technologie w Pigułce

Na czym polega badanie USG? Sprawdzamy ultrasonograf

Lip 8, 19 • Medycyna

Popularne badanie USG wykonywane jest narzędzie o nazwie ultrasonograf. Przenosi ono powstające w jamie brzusznej pacjenta dźwięki na obraz. Badanie wykonywane jest poprzez kierowanie po brzuchu pacjenta specjalnym przyrządem, który nazywa się głowicą. Głowica porusza się łatwiej po skórze pacjenta, dzięki zastosowaniu specjalnego żelu, który dodatkowo ulepsza efekt. Wykonywanie badania USG pozwala na zobrazowanie pacjentowi w czasie rzeczywistym stanu jamy brzusznej. USG najczęściej wykonuje się w celu sprawdzenia rozwoju ciąży pacjentek, aczkolwiek służy ono także sprawdzeniu stanu poszczególnych organów np. trzustki, wątroby, dwunastnicy czy nerek.

Badanie USG - dlaczego jest tak ważne?

Badanie USG ciąży zaprezentowane pacjentowi generuje obraz w wymiarze 2D, oznacza to, że obserwować można wnętrze jamy brzucha w wymiarze poziomym oraz pionowym bez możliwości oglądania wymiaru wgłębnego. Obecne metody pozwalają już jednakże na wizualizację USG w formie trójwymiarowej, która wykorzystywana jest szczególnie w ginekologii. Lekarz ginekolog może bowiem zobrazować rosnący płód w atrakcyjnej formie graficznej, co wzmacnia poczucie przynależności dziecka do rodzina, buduje to uczucia oraz urzeczywistnia postępującą ciążę.

Diagnoza stanu zdrowia a USG

Ultrasonograf służy wielu różnym celom, jego zadaniem jest diagnoza tego, czy pacjent aby nie jest narażony na pewne choroby lub czy jego zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. USG jest metodą skuteczną, zupełnie bezbolesną a przy tym szybką i wygodną – zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza. Przykładowo w dziedzinie kardiologii USG pozwala na dokładne zbadanie pracy serca, przepustowości krwi, pracy komór, zastawek oraz innych tkanek ważnych dla życia pacjentów. W otolaryngologii wykryć można natomiast częściowe przerosty tkanek, dla dzieci USG jest korzystne podczas ich pierwszych miesięcy życia, umożliwia zbadanie prawidłowości wzrostu tkanki kostnej, kiedy ta jeszcze się kształtuje i utwardza.

Wpływ badania na zdrowie badanych

Pacjenci, którzy samodzielnie zdecydują się na badanie USG nie muszą obawiać się wysokich kosztów. Badanie ultrasonografem bardzo upowszechniło się w medycynie, dzięki czemu ogólny koszt zmniejszył się, zaś samo badanie nie wymaga oczekiwania w długich kolejkach, najczęściej kosztuje od 100 do 150 złotych w gabinetach specjalizujących się w tej dziedzinie badań. Na temat badania USG mówiło się niegdyś, że może mieć delikatny, niezbyt wyczuwalny, ale jednak wykrywalny wpływ na rozwój człowieka. Naukowcy sądzili, że badanie USG wpływa na skłonność do leworęczności, jednakże badania sprzed około 10 lat zdają się obalać powyższą tezę. Można jednakże stwierdzić, że USG nie wpływa bezpośrednio na kondycję fizyczną człowieka, nie trzeba obawiać się potencjalnych powikłań ani urazów. Ultrasonograf na rynku funkcjonuje dopiero od około 45 lat, jest to zatem metoda stosunkowo młoda, wraz z postępem komputeryzacji oraz wydajności podzespołów oczekiwać należy jeszcze bardziej żywego oraz wnikliwego wglądu w ciało pacjentów w czasie rzeczywistym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *