Nowoczesne Technologie w Pigułce

Modułowe sterowniki PLC – zastosowanie

Lip 4, 18 • Technika

Sterowniki modułowe PLC to jedno z najlepszych obecnie rozwiązań stosowanych w dużych zakładach przemysłowych. Choć nowoczesne kompaktowe sterowniki programowalne są powszechnie dziś powszechnie stosowane i w teorii mogłyby się sprawdzić w znacznie większych infrastrukturach, w rzeczywistości ich instalacja byłaby daleka od optymalnej i właściwie nieopłacalna. Jakie są cechy sterowników modułowych i gdzie się je stosuje?

Przewaga modułowych sterowników przemysłowych

sterowniki PLC - oczyszczalnia ścieków

Sterowniki modułowe to przede wszystkim urządzenia gotowe na obsługę złożonych procesów przemysłowych, nie tylko pod względem liczby wyprowadzeń, ale też dzięki znacznie większej pamięci programu i możliwości przygotowania bardziej rozległego, złożonego algorytmu obsługującego urządzenia do niego podłączone.

Jedną z podstawowych cech modułowych sterowników przemysłowych jest ich wysoka szybkość pracy i wykonywania programu – znacznie lepsza, niż w przypadku mniejszych rozwiązań. Ma to szczególne znaczenie w przypadku obsługi złożonych algorytmów oraz zaawansowanych technologicznie maszyn.

Kolejną cechą szczególną tego typu rozwiązań jest oczywiście możliwość obsługi ogromnej liczby wejść i wyjść, zarówno w formie połączeń zdalnych, jak i lokalnych. Sterowniki modułowe są w stanie obsłużyć nawet kilkadziesiąt wejść i wyjść cyfrowych i nawet tysiąc analogowych.

Część z nich umożliwia też komunikację bezprzewodową, co przydaje się szczególnie w pracy z instalacjami rozłożonymi na znacznej przestrzeni, a więc na przykład przy obsłudze sieci wodno-kanalizacyjnych czy gazociągów. Dodatkowo, nowoczesne modułowe sterowniki przemysłowe są przygotowywane tak, by mogły pracować we właściwie każdych warunkach, gwarantując jeszcze szersze pole zastosowania (między innymi w strefach zagrożonych wybuchem).

Modułowe sterowniki przemysłowe – zastosowanie

Podstawowym zastosowaniem dla modułowych sterowników PLC są zaawansowane procesy przemysłowe, które z założenia wymuszają na ich twórcach implementację bardziej skomplikowanych mechanizmów. To one będą w głównej mierze odpowiedzialne za niezawodność aplikacji podczas pracy przy bardzo złożonych algorytmach.

Jeśli chodzi o konkretne branże i gałęzie przemysłu, modułowe sterowniki PLC przydatne są przede wszystkim tam, gdzie konieczna jest obsługa dużej liczby wejść i wyjść, a więc przy bardzo rozbudowanych i zaawansowanych technicznie konstrukcjach.

Bardzo często sterowniki tego typu wykorzystuje się więc we wspomnianych wcześniej sieciach wodno-kanalizacyjnych i gazowych, które są rozłożone na dużej przestrzeni i wymagają specjalistycznego oprogramowania zdolnego nimi sterować. Kolejnym ze wspomnianych już zastosowań są wszelkiego rodzaju instalacje w warunkach niebezpiecznych, a więc na przykład w strefach zagrożonych wybuchem, a także w różnych gałęziach transportu (w tym na kolei czy w transporcie morskim).

sterowniki PLC - gazociąg

Jedną z głównych cech modułowych sterowników PLC jest możliwość ich rozwijana w razie zaistnienia konieczności powiększenia obsługiwanych procesów i instalacji. Dołączenie kolejnych modułów wejść i wyjść nie stanowi w tym przypadku najmniejszego problemu, a w rzeczywistości jest opcją bardziej ekonomiczną i wydajną niż zastosowanie kolejnego, zupełnie odrębnego panelu sterowania.

Co więcej, ich nieco większe gabaryty, choć często widziane jako wada, zdają się spełniać swoją rolę doskonale w przypadku konieczności jakichkolwiek napraw czy rozbudowy – dołączenie kolejnych modułów i stworzenie jednolitego systemu sterowników jest łatwiejsze w obsłudze i konserwacji, niż seria niepowiązanych ze sobą elementów.

Dzisiejsze modułowe sterowniki PLC charakteryzują się tak wysokim zaawansowaniem, że właściwie trudno nie porównywać ich do swoistych komputerów. Ze znaczną przewagą nad swoimi kompaktowymi odpowiednikami, nic dziwnego, że przedsiębiorstwa wymagające wysokiej precyzji i niezawodności decydują się właśnie na tego typu rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *