Nowoczesne Technologie w Pigułce

Metoda na obniżenie kosztów paliwa dla firmy transportowej: technologia monitorowania

Lip 10, 15 • Motoryzacja

Pojedyncza ciężarówka wykonuje prawie 160 000 kilometrów rocznie, wraz ze wzrostem kosztów paliwa, to nic dziwnego, dlaczego przedsiębiorcy szukają cięcia kosztów gdzie się da. Średnia operacji transportu ładunków długodystansowych wymaga prawie około 1,4 mln zł. rocznie na samych kosztach paliwa. Po dodatkowym rozważeniu kosztów obcych, nieefektywne procesy lub metody mogą naprawdę załamać firmę transportową. Możesz myśleć, że nic nie można zrobić aby zredukować koszty tego rodzaju przedsiębiorstw krajowych, ale to nie jest prawda. Prezentujemy Wam kilka wskazówek, które pomogą rozpocząć redukcję kosztów paliwa za pomocą oprogramowania do zarządzania flotą.

Zmniejszenie zbędnego czasu bezczynności

Polscy specjaliści ds. energii twierdzą, że ciężarówki zużywają więcej niż 2,5 miliarda litrów paliwa rocznie, gdy są na biegu jałowym. Średnio jedna długodystansowa ciężarówka spędza sześć do ośmiu godzin dziennie na biegu jałowym, co przekłada się na 180 tys. PLN na ciężarówkę rocznie. Więc, jakie działania można podjąć, aby firma transportowa drastycznie zaoszczędziła pieniądze z niepotrzebnych przestojów na biegu jałowym? W przypadku systemów, które podłączają się do portu OBD-II (pokładowy system diagnostyczny) samochodu ciężarowego, można monitorować, kiedy, gdzie i jak długo na biegu jałowym ciężarówka spędza czas. To pozwala dostosować alarmy oparte na nadmiernej pracy na biegu jałowym, na przykład, po tym gdy samochód został na biegu jałowym przez 45 minut, wiadomości SMS lub e-mail zostanie automatycznie przesłana. Z tych danych można wykazać niepotrzebne, długotrwałe postoje na biegu jałowym, co pozwoli prosto podjąć działania naprawcze.

Zmniejsz ilość kilometrów poza trasą zaplanowaną

Jest wiele sytuacji, które mogą prowadzić do pozaplanowych tras, w tym kierowcy zatrzymujący się w domu, zatrzymanie się w ulubionej restauracji czy na stacji benzynowej. Systemy śledzenia floty monitoring GPS, pozwalają zobaczyć, gdzie, kiedy i jak długo zatrzymania mają miejsce. Gdy kierowcy ciągle zatrzymują się poza wskazaną lokalizacją, dostosowanie aplikacji może sprawić, że od razu tworzone będą powiadamia do szefostwa o tych wydarzeniach. Systemy śledzenia floty również pozwalają nakreślić najbardziej efektywną drogę i dać wskazów co jazdy w wielu kierunkach. Znalezienie drogi, która skraca nawet 15 kilometrów drogi może znacząco obniżyć koszty paliwa.

Nawyki kierowców

Dobre nawyki jazdy to jeden z najlepszych sposobów, dzięki którym firma może zaoszczędzić na kosztach paliwa. Kiedy kierowca przyspiesza do następnego postoju lub długo spędza czas bezczynnie w miejscu pracy, wzrostu zużycia paliwa jest oczywisty, należy zatem rozważyć rozmowę z pracownikiem. Systemy oprogramowania do zarządzania flotą dostarczą raporty szybko, wskażą na rzeczywistą wydajność kierowców i pozwolą na porównanie działania monitoringu do zaksięgowanych ograniczeń prędkości. Spersonalizowane alarmy można skonfigurować do powiadamiania, jeśli kierowca przekracza dozwoloną prędkość, dzięki czemu można podjąć działania naprawcze.

Zastosowanie monitoringu GPS dla floty

Innym środkiem, który może być stosowany w celu utrzymania kosztów paliwa jest zachęcanie kierowców aby korzystali z tempomatu. Jeżeli pojazd utrzymuje prędkość obrotową na stałym tempie, stale zwiększając obroty w porównaniu do utrzymania prędkości silnika, spala mniej paliwa. Wreszcie, tak małe rzeczy, jak upewnienie się czy wlew paliwa jest domknięty i czy opony są napełnione mogą również być źródłem oszczędności korzystnej dla przedsiębiorstwa transportowego wykorzystującego monitoring. Bez pokrywy na wlewie do baku, paliwo powoli paruje, powodując, że pieniądze znikają dosłownie w powietrzu, mając pełne opony może poprawić przebieg o ponad 3%.

2 Responses to Metoda na obniżenie kosztów paliwa dla firmy transportowej: technologia monitorowania

  1. jakimek pisze:

    Trudno sobie wyobrazic dzis funkcjonowanie floty samochodó bez lokalizacji GPS. My akurat korzystamy z lokalizatoró Alfatrack i się sprawdzają, chodzi głownie o kontrole pracy kierowcow

  2. Krzysiek pisze:

    Przydatny artykuł, pozdrawiam 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *