Nowoczesne Technologie w Pigułce

Kompletny poradnik dotyczący aparatów cyfrowych

Gru 11, 15 • Fotografia

Jest ich cała masa. Półki sklepowe wręcz się od nich uginają. Jakie podstawowe rodzaje aparatów cyfrowych dostępne są na naszym rynku?

Jedni sięgają po sprzęt najdroższy. Inni decydują się na rozwiązania proste. Aparaty cyfrowe dają wiele możliwości różnym grupom odbiorców. Warto przyjrzeć się temu, jaki jest wybór. Mały aparat fotograficzny – najważniejszą cechą, która przyniosła sukces tego rodzaju urządzeniom jest ich wielkość. Istotna jest również prostota obsługi. Bez tych dwóch elementów nie byłoby sukcesu ani detronizacji poprzedniej generacji sprzętu. Aparaty cyfrowe są po prostu proste, nieduże i lekkie. Można je zabrać ze sobą wszędzie bez obawy o kompromitację fotograficzną.

To dlatego właśnie najbardziej podstawowe modele cieszyły się przez lata największą popularnością. W ostatnim czasie są zastępowane przez aparaty cyfrowe nieco bardziej zaawansowane, jednak w użyciu i tak pozostają przede wszystkim najprostsze funkcje. Mało kto zawraca sobie głowę analizowaniem pełnych możliwości sprzętu.

W aparatach telefonicznych

Tym bardziej, że do dyspozycji większości ludzi są także aparaty cyfrowe zamontowane w telefonach. Te są jeszcze prostsze i jeszcze bardziej związane z każdym użytkownikiem. Ponieważ nikt nie rusza się nigdzie bez telefonu, nie rusza się też nigdzie bez urządzenia do robienia zdjęć. A ponieważ telefony połączone są z internetem, każdy może coś sfotografować i udostępnić w czasie rzeczywistym. Dla wielu osób takie możliwości są w zupełności wystarczające. Nie mają potrzeby kupowania bardziej zaawansowanego sprzętu. Chyba, że dadzą się namówić marketingowcom czy sprzedawcom i wydadzą więcej na coś, czego nie potrzebują.

Lustrzanki cyfrowe

Wówczas mogą kupić lustrzanki cyfrowe. To takie aparaty fotograficzne, które łączą elementy elektroniczne oraz optyczne. Ich główną zaletą jest duży zakres dopasowania do własnych potrzeb, spory potencjał w zakresie rozbudowy sprzętu i wysoka jakość. Z drugiej strony są także wady. Tego rodzaju aparaty cyfrowe są zwykle dość duże. Co z tego wynika? Nie da się ich schować do kieszeni, ani zabrać w każde miejsce. Co gorsza, takie aparaty cyfrowe są trudniejsze w obsłudze, a zdjęcia robione przez kogoś niedoświadczonego mają niską jakość. Z tego względu wybierane są raczej przez tych, którzy interesują się fotografią trochę bardziej.

Profesjonalne dla fachowców

Po takie aparaty, tyle że jeszcze bardziej zaawansowane i rozbudowane sięgają także profesjonaliści. W ich przypadku dodatkowe opcje i możliwości to zaleta. Nie zależy im natomiast na prostocie obsługi, o ile są w stanie wszystko dobrze koordynować. Najważniejsza jest w przypadku takiego sprzętu jakość wykonywanych zdjęć oraz elastyczność pozwalająca kreować wizje artystyczne.

Z możliwością kręcenia filmów

Warto dodać, że większość dzisiejszych aparatów cyfrowych daje możliwość kręcenia filmów. Dla przeciętnych użytkowników to o tyle ważne, że nie wszystko da się wyrazić za pomocą jednego zdjęcia. Czasem przydają się obraz połączony z dźwiękiem.  Amator ma spore wymagania. Aparaty fotograficzne przeznaczone dla amatora są często bardziej skomplikowane niż te dla zawodowców. Przynajmniej pod spodem. Z wierzchu muszą pozostać proste. Żeby sprostać wymogom przeciętnego użytkownika, producenci aparatów cyfrowych muszą się nieźle nagimnastykować. Oto cztery cechy, które muszą znaleźć się w każdym produkcie.

Cecha numer 1: mają być proste

Prosty aparat fotograficzny – najważniejszą cechą charakteryzującą aparaty fotograficzne wybierane przez amatorów jest prostota. Osoby, które nie zajmują się robieniem zdjęć zawodowo, nie chcą poświęcać czasu na zgłębianie tajników tego, jak działają bardziej skomplikowane urządzenia. Oczekują sprzętu, którego użytkowania nauczą się w trzy minuty. I taki sprzęt dostają. W większości przypadków aparaty fotograficzne przeznaczone dla masowego odbiorcy są proste w obsłudze i gwarantują, że każdy może ich używać praktycznie od zaraz. Prawie wszystkie nie wymagają żadnego udziału użytkownika w ustawianiu ostrości czy jasności zdjęcia. Wiele pomaga także w kadrowaniu.

Cecha numer 2: jakość ma być duża

Trzeba przy tym pamiętać, że prostota obsługi nie oznacza, że jakość zdjęć ma być ma być niska. Przeciwnie, przeciętny użytkownik oczekuje, że fotografie robione przy pomocy łatwego w użyciu sprzętu będą prawie tak samo dobre, jak te wykonywane przez profesjonalistów. To dlatego producenci kładą tak duży nacisk na różnego rodzaju wspomagacze. Zaliczają się do nich choćby funkcje wykrywające twarze czy wspierające kadrowanie (o których była mowa wcześniej). Dzięki nim przeciętny człowiek jest w stanie robić zdjęcia spełniające jego wymagania. Takie aparaty fotograficzne cieszą się sporą popularnością.

Cecha numer 3: pamięć przyda się jeszcze większa

Jednocześnie jednak użytkownicy, którzy robią zdjęcia takimi aparatami wykonują ich bardzo wiele. Dlaczego? Po pierwsze, ze względu na to, że dzięki prostocie obsługi i cyfrowemu zapisowi nie muszą się w tym ograniczać. Po drugie, ponieważ chcą zwiększyć szanse na zdjęcie, które będzie im odpowiadało pod względem jakości. Wszystko to prowadzi do poważnej konkluzji: aparaty fotograficzne, których używają, muszą mieć dużą pamięć, aby pomieścić wszystkie zrobione przez nich zdjęcia. Producenci rozwiązują ten problem dając możliwość wykorzystania wymiennych kart pamięci. Dzięki czemu użytkownicy mogą robić tyle zdjęć, ile im się podoba.

Cecha numer 4: wideo zrobi dobrze

Dodają też dodatkowe funkcje, spośród których najważniejszą wydaje się być możliwość kręcenia filmów wideo. Wiele aparatów cyfrowych pozwala na wykonywanie filmów w jakości HD, a ich długość jest porównywalna z tymi kręconymi kamerą. Klienci to lubią – dzięki takiej funkcji mogą uwiecznić swoje wakacje czy imprezy rodzinne także na wideo. Wszystkie powyższe cechy to standard, od którego w zasadzie nikt nie odchodzi. Nic dziwnego – producenci chcą spełniać oczekiwania klientów, ponieważ dzięki temu są w stanie sprzedawać swoje aparaty fotograficzne. Klienci to wiedzą i nie wahają się tej wiedzy użyć. Po to, żeby kupić lepszy sprzęt. Istnieje cały szereg okazji, w trakcie których wykorzystywać można aparaty cyfrowe. Oto ich krótkie i tematyczne zestawienie. Zdjęcie zrobić jest bardzo łatwo. Każdy to umie i wszyscy skwapliwie z tego korzystają. W jakich sytuacjach? Oto pięć okazji, gdy aparaty cyfrowe mogą się przydać.

Stary aparat

Okazja numer 1: na wakacje

Podstawowa sprawa. Aparaty cyfrowe sprawdzają się doskonale wtedy, gdy wyjeżdżamy na wakacje. Bierzemy tego rodzaju urządzenie do plecaka, do walizki albo nawet do kieszeni i pstrykamy niczym dalekowschodni turyści. Albo uważnie wybieramy cele, które chcemy uwiecznić na fotografii. Jakie korzyści dają nam na wakacjach aparaty cyfrowe? Po pierwsze, możemy zrobić znacznie więcej zdjęć niż tradycyjnymi urządzeniami. Po drugie, możemy za ich pomocą kręcić także filmy. Po trzecie wreszcie, dzięki nim robienie fotografii jest bardzo proste, każdy może sobie poradzić ze sprzętem i uwiecznić wakacyjne wyjazdy.

Okazja numer 2: na zakupy

Z tego samego powodu doskonałą opcją na wykorzystanie sprzętu takiego, jak aparaty cyfrowe są zakupy. I chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że tego rodzaju działanie pozbawione jest sensu, po bliższej analizie zjawiska należy przyznać, że coś jest na rzeczy. W ten sposób można kupować efektywniej. Dlaczego? Ponieważ za pomocą aparatu fotograficznego można zrobić zdjęcie danego ubrania, a następnie poradzić się znajomych czy warto to kupić. W połączeniu z telefonem komórkowym można to zrobić nawet niemal natychmiast. Co oznacza, że zakupy są bardziej przemyślane.

Okazja numer 3: do pracy

Przemyślane są też działania podejmowane w pracy. Jak również powinno być wykorzystanie aparatów cyfrowych do uwieczniania wydarzeń związanych z życiem zawodowym. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której chodzi o obowiązki służbowe, jak i np. imprezy firmowe. Trzeba przy tym pamiętać, że o ile proste aparaty cyfrowe w rękach niedoświadczonego pracownika mogą być pożyteczne w przypadku wspólnego wyjścia do miasta, gdy chodzi o zdjęcia produktów znacznie korzystniej jest przekazać zadanie profesjonaliście. W ten sposób efekty będą znacznie korzystniejsze.

Okazja numer 4: na spacer po mieście

W przeciwieństwie do tego, co można uwiecznić podczas spaceru po mieście. Aparaty cyfrowe przydają się wtedy, gdy zobaczymy coś ciekawego, jak i wówczas, gdy przytrafi się nam nietypowa sytuacja. Możemy ją uwiecznić i zachować także na nośniku. Albo wręcz pokazać innych – czy to za pośrednictwem internetu czy własnego komputera.

Aparat fotograficzny

Okazja numer 5: na rodzinne imprezy

Bardzo ważną okazją, w czasie której aparaty cyfrowe znajdują zastosowanie jest impreza rodzinna. Niezależnie od tego, czy chodzi o urodziny, imieniny, chrzest czy ślub zawsze dobrze jest zrobić parę zdjęć. Za kilka lat będzie można się z nich pośmiać. Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że są sytuacje, w których lepiej jest wynająć specjalistę. I będzie miał rację. Jednak znacznie więcej jest takich, w których korzystniej jest robić zdjęcia samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *