Nowoczesne Technologie w Pigułce

Kilka słów o hostingu…

Gru 16, 15 • Internet

Hosting jest jak wynajem biura. Można to zrobić samemu z garażu, lub możesz płacić za lepszy obiekt o wszystkich istotnych cechach sanitarnych i pełen bezpieczeństwa. Dla urzędu oznaczałoby to wynajem w centrum biznesowym. Na swojej stronie oznacza to, że płacąc za miejsce na serwerze komputerowym znajdujesz się w wysoko wyspecjalizowanej placówce hostingu.

Podobnie jak w fizycznym spisie biur – dzieląc ja na adresy czy numery telefoniczne, witryna ma adres fizyczny, który mapuje dokładną lokalizację strony w usłudze hostingowej. Te adresy fizyczne mają swoje własne wpisy, zupełnie jak w dawnej książce telefonicznej, które nazywają się Domain Name System (DNS).

Katalog DNS jest jak GPS (Globalny System Pozycjonowania) na swojej stronie, i pokazuje trasę między jej adresem URL (adresem www) oraz serwerem hostowanym w miejscu pokazanym na podstawie ich adresu IP (Internet Protocol). Adres IP to unikalny numer, który identyfikuje fizyczne położenie komputera w podobny sposób, jak kod pocztowy śledzi fizyczną lokalizację biura.

Rodzaje hostingu

Zaawansowane konfiguracyjnie komputery obsługujące pliki nazywane są serwerami WWW. W miejscu, które gromadzą serwery, komputery są podłączone do szybkich światłowodów o blisko 100% uptime (czyli czasie przesyłania, bez dodatkowych opóźnień). Od domu lub garażu można uzyskać niższą jakość połączeń niż zazwyczaj dostępną dzięki firmom zajmujących się usługami hostingowymi.

Dzielony hosting (wirtualny hosting)

Dobrze skonfigurowane serwery są drogie w instalacji, ale pozwalają wspólne podzielić się swoją przestrzenią na wielu stronach internetowych. Każda strona ma swój własny adres internetowy, nazwę domeny. To ekonomiczne rozwiązanie pasuje do przedsiębiorstwa i osób pragnących obecności online przy minimalnym zaangażowaniu i budżecie.

www a hosting
Istnieje kilka dostawców, którzy oferują darmową przestrzeń internetową, zazwyczaj z podstawowymi funkcjami dla prywatnych stron internetowych oraz w większości utrzymywanych przez reklamy. Nie ma czegoś takiego jak „darmowa strona internetowa”. Niektórzy usługodawcy rozwijają współpracę z profesjonalnymi firmami internetowymi, które stają się hostem internetowym z odsprzedaży.

Wybierając usługę hostingową dobrze jest na samym początku rozważyć swoje potrzeby i przejrzeć oferty hostów, którzy mogą nam zaoferować ilość miejsca potrzebnego właśnie dla nas w jak najatrakcyjniejszej cenie. Dzięki temu możemy zaoszczędzić dużo pieniędzy. Jeśli działamy jako przedsiębiorstwo, z pewnością wybierzemy firmę, która może nam zaoferować przede wszystkim rozwiązania programistyczne, takie jak platformy frameworkowe, np. hosting Ruby – takie rozwiązanie zapewnia popularny w Polsce partner MyDevil. Wybierając hosting spójrzmy też na stawki, które przyjdzie nam zapłacić w drugim okresie rozliczeniowym. Jeśli za pierwszym razem płacimy mało, być może za drugim razem będziemy musieli zapłacić więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *