Nowoczesne Technologie w Pigułce

Jak zmniejszenie żołądka pomaga otyłym?

Kwi 17, 18 • Medycyna

Otyłość to jedna z najgroźniejszych, a jednocześnie najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Choć z nadmiarem tkanki tłuszczowej boryka się wiele osób, problemy części z nich znacznie przekraczają możliwości odchudzające oferowane przez diety i aktywność fizyczną.

Pacjenci tacy określani są mianem chorych na otyłość olbrzymią i to w ich przypadku najczęściej jedynym rozwiązaniem jest zmniejszenie żołądka. Na czym polegają takie zabiegi, czym właściwie jest bariatria i jak zmniejszenie żołądka pomaga otyłym w walce z chorobą?

Bariatria i operacyjne leczenie otyłości

Temat metod chirurgicznych w walce z nadwagą jest dziś dość często poruszanym zagadnieniem. Otyłość jest niewątpliwie problemem, z którym należy walczyć. Niestety, współczesna medycyna jest często bezsilna, a jedynym rozwiązaniem staje się operacja.

Chirurgiczne leczenie otyłości, czyli bariatria dzieli się na trzy główne metody: zabiegi restrykcyjne, zabiegi wyłączające oraz kombinację obydwu. Zabieg restrykcyjny to operacja zmniejszenia pojemności żołądka, informuje KCM Clinic.

Do jej wykonania używa się specjalnych opasek i balonów lub, co następuje w większości przypadków, stosuje się mankietową resekcję żołądka. Dzięki każdemu z wymienionych zabiegów zapotrzebowanie pacjenta na posiłki oraz ogólne poczucie głodu zostają zminimalizowane, chory czuje się nasycony znacznie szybciej, a mniejsze wchłanianie kalorii powoduje szybką utratę wagi.

Zdrowotne podstawy do zmniejszenia żołądka

Cukrzyca, miażdżyca, problemy ze stawami czy nadciśnienie to tylko niektóre z problemów, jakie dotykają ludzi otyłych.

Diety oraz aktywność fizyczna są w stanie walczyć z problemem do pewnego momentu, jednak gdy BMI przekracza 40, otyłość staje się niezwykle niebezpieczną chorobą.

W większości takich przypadków nic nie jest już w stanie pomóc choremu. Nic, poza operacyjnym zmniejszeniem żołądka. Najczęściej stosowaną metodą bariatryczną jest mankietowa resekcja żołądka, czyli wycięcie jego znacznej części i trwałe zmniejszenie jego objętości. Nie każdy może jednak poddać się takiej operacji. Kto zatem powinien rozważyć zmniejszenie żołądka?

Pierwszym wskaźnikiem jest BMI. Jeśli wartość wskaźnika przekracza 35, a dodatkowo towarzyszą mu dolegliwości związane z otyłością, takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby stawów spowodowane obciążeniem, osoba ma duże szanse zostać zakwalifikowaną do zabiegu. Każdy z pacjentów przechodzi jednak gruntowne badania przed zabiegiem, a ich zakres jest nie tylko czysto fizyczny, ale i psychologiczny. Lekarz wykonujący zabieg potrzebuje dokładnego obrazu stanu zdrowia pacjenta w celu bezpiecznego przeprowadzenia operacji. Ta wykonywana jest metodą laparoskopową, a więc stosunkowo mało inwazyjną i o niskim ryzyku powikłań. Pacjent opuszcza szpital z konkretnymi zaleceniami dietetycznymi i pozostaje zwykle pod ścisłą kontrolą lekarzy.

Zalety zmniejszenia żołądka

Zmniejszenie żołądka powoduje zmniejszenie apetytu, możliwości przyjmowanych posiłków, a w rezultacie utratę nadmiernej wagi i utrzymanie prawidłowego wskaźnika BMI. Dla znacznej części pacjentów brzmi to jak obietnica granicząca z cudem. Wiele osób zastanawia się jednak, czy zmniejszenie żołądka może przyczynić się do zmiany nawyków – w końcu wielu chorych świadomie spożywa tak duże ilości posiłków, zaspokajając w ten sposób swoje uzależnienie. Warto zatem po raz kolejny podkreślić, że zabieg zmniejszenia żołądka metodą mankietowej resekcji polega między innymi na usunięciu fragmentu żołądka odpowiedzialnego za produkcję hormonu głodu. Pacjent, który przejdzie operację nie odczuwa już potrzeby ciągłego jedzenia.

Co więcej, jego żołądek nie jest w stanie przyjąć porcji, do których był wcześniej przyzwyczajony. Jego rozmiar zostaje zmniejszony o około 70 procent, a jego pojemność to zaledwie 100-150 ml. Nie ma więc możliwości, żeby tak znacznie obcinając ilość przyjmowanych pokarmów waga utrzymała się na poziomie sprzed operacji. Należy jednak pamiętać, że otyłość jest w wielu przypadkach chorobą o podłożu psychicznym, a przyjmowanie kalorii jest swojego rodzaju uzależnieniem. Po wykonaniu operacji zmniejszenia żołądka konieczna jest zatem współpraca z dietetykiem, a często także psychologiem, celem ustalenia nowego porządku życia i uchronienia pacjenta przed nawrotem choroby.

Zmniejszenie żołądka daje rezultaty, jakiego żadne diety i wysiłek fizyczny nie są w stanie zapewnić. Nie oznacza to jednak, że chorzy powinni za wszelką cenę dążyć do osiągnięcia wagi kwalifikującej ich do operacji zmniejszenia żołądka. Pacjent zostanie przyjęty na operację tylko wtedy, gdy wszelkie metody leczenia otyłości zawiodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *