Nowoczesne Technologie w Pigułce

Jak to działa: oświetlenie LED

Wrz 29, 16 • Technologia

Światło jest istotnym elementem w życiu każdego organizmu. Niezbędne jest przy przeprowadzaniu pewnych procesów życiowych, warunkuje aktywność większości gatunków. Najlepsze warunki do życia daje oczywiście światło naturalne, jednak w obecnych czasach raczej korzystamy ze światła sztucznego. Najbardziej podobne do niego jest oświetlenie LED. W dzisiejszych czasach jest to najchętniej wybierany sposób oświetlenia biurowców. Decyduje o tym wiele czynników, ale przede wszystkim zaawansowanie technologiczne. Diody LED (Light Emitting Diode) są obecnie najbardziej zaawansowaną technologicznie metodą oświetleniową. Diody LED są stosunkowo łatwe w produkcji, dają dużo światła o zmiennej barwie. Aby otrzymać białe światło należy zastosować mieszanie podstawowych barw – czerwonej, niebieskiej i zielonej. W celu jej osiągnięcia do diody LED wprowadza się luminofory, czyli materiały konwertujące pewną cześć energii wyższej (niebieskiej oraz UV) lub niższej (od zielonego do czerwonego).

Zasilanie oświetlenia LED

                Diody LED zasilane są prądem, w przeciwieństwie do innych źródeł światła, które wymagają stabilizacji napięcia. Taki stan rzeczy zawdzięczamy właściwości diody LED zwanym ujemnym temperaturowym współczynnikiem napięcia. Płonący prąd powoduje nagrzewanie się struktur co prowadzi do obniżenia napięcia przewodzenia diody. Skutkuje to wzrostem prądu płynącego przez diodę oraz jej ciągłe nagrzewanie i wzrost temperatury, który ostatecznie niszczy diodę na drodze przegrzania. Gdy używamy zasilacza prądu stałego omijamy ten problem. W momencie kiedy dioda się nagrzeje jej napięcie przewodzenia spada, zmniejszając tym samym pobieraną moc i generację ciepła w związku z czym stabilizują się jej warunki pracy.

Kolory światła

                Dla ludzkiego oka bardzo ważna jest również wartość oddawania kolorów w pomieszczeniach oświetlanych. Różne źródła światła dają różne wartości. Najwyższą wartością cechuję się oczywiście słońce. CRI (Color Rendering Index) określa się jako współczynnik oddania kolorów. Są to wartości od 0 do 100. Wyższa jakość oznacza naturalniejsze oddawanie kolorów. Diody LED obecne na rynku mają obecnie CRI na poziomie 75-95. Różnica w CRI pomiędzy różnymi typami diod LED jest nieznaczna, klasyczne diody osiągają współczynnik o wartości 80-85, diody z dwuskładnikowym luminoforem współczynnik CRI wskazuje 90-95, natomiast oświetlenie LED z lampami UV osiąga wartości z przedziału 95-98. Do normalnego funkcjonowania współczynnik CRI na poziomie 80 jest całkowicie wystarczający dla percepcji człowieka, jednak w niektórych środowiskach pracy wymagana wartość współczynnika CRI jest powyżej 95. Są to miejsca w których wartość koloru ma szczególne znaczenie np. muzea, sale operacyjne.

tracklight-led-luxon

Jednym z rodzajów oświetlenia LED jest oprawa Tracklight firmy Luxon, która przy temperaturze barwowej rzędu 4000 lumenów zużywa tylko 48W. [Źródło: luxon.pl]

                Specyfikacją diod LED jest również ich długość użytkowania. Życie diody zazwyczaj wyraża się w odniesieniu do parametru L70, który oznacza po jakim czasie zachowa ona 70% swojej nominalnej jasności. Jeżeli na opakowaniu napisane jest, że L70 = 50 000 to znaczy, że dioda po 50 tysiącach osiągnie 70% początkowej jasności. W przypadku oświetleń tę wartość traktuję się jako próg użytkowania diody LED. Dzisiaj na rynku diody posiadają zakres życia od 50 do 100 tysięcy godzin. Watro dodać, że czas użytkowania lampy uwarunkowany jest elementem o najkrótszej żywotności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *