Nowoczesne Technologie w Pigułce

Jak naprawiać laptopa samodzielnie?

Lip 9, 15 • Komputery

Laptopy są wymieniane co kilka lat. Pragniemy nowego sprzętu, nowych funkcje, jesteśmy źli gdy stare urządzenie przestanie odpowiadać, ponosimy przez to pewne straty w czasie, jak i finansowe. W związku z tym, większość laptopów wyrzucona jest przedwcześnie.
Chyba że po prostu szukasz głupiej wymówki, aby kupić nowe i błyszczące urządzenie, można czasem usłyszeć, że istnieje wiele sposobów, aby twój laptop żył nieco dłużej. Oprócz konieczności zamówienia dla siebie nowego komputera i przeniesienia wszystkich plików na niego, zaoszczędzisz pieniądze – na dłuższą metę. Zobaczmy więc, co można zrobić, aby włączyć laptopa nawet wtedy, kiedy wydaje się, że już dogorywa. Przygotowaliśmy dla Was kilka porad prosto od serwisu laptopów Joker we Wrocławiu.

Traktuj laptopa ostrożnie

Laptopy mogą być łamliwe. Nie tak dawno temu złamał się ekran jednego z naszych laptopów. Oprócz tego nieszczęśliwego wypadku, mieliśmy także swój udział w zużyciu klawiatur, połamaniu zasilaczy i wadliwości dysków twardych. Większość podzespołów można łatwo wymienić, ale cenne pliki z dysku twardego mogą być niestety często nie do odzyskania.


Niektóre zużycia sprzętu mogą zostać uniknięte, jeśli odpowiednio troszczymy się o nasz sprzęt. Obok wyświetlacza, dysk twardy jest najbardziej delikatną częścią laptopa (przynajmniej dysk HDD – starszej generacji). Jak piszemy w naszym artykule na temat całkowitego zniszczenia laptopa, delikatnie przesuwaj swojego laptopa i staraj się nie poruszać nim, gdy dysk prowadzeni intensywne działania (np. przenoszenie dużych plików z jednej partycji na drugą). Twój sprzęt będzie działaj dłużej oraz będzie sprawniejszy.

Regularne czyszczenie sprzętu przenośnego

Komputery są magnesy na brud. Laptop wydaje się fanem gromadzenia kurzu bardziej niż jakikolwiek odkurzacz i najwyraźniej jest brudniejszy niż deska sedesowa. Co zrobić by nie dopuścić do takiej sytuacji? Należy czyścić laptopa dokładnie raz na jakiś czas, warto tego wykorzystać sprężone powietrze, dzięki którego wyciągniemy drobiny brudu, jedzenia, kurzu lub innych substancji stałych spod klawiszy oraz innych miejsc w sposób prosty i stosunkowo tani.

Klawiatura laptopa

Czyszczenie sprzętu komputerowego nie jest tylko kwestią higieny. Szczególnie, jeśli chodzi o wentylatorki wewnętrzne oraz radiatory. ale również zapobiega przegrzewaniu się laptopa. Utrzymywanie właściwej temperatury sprzętu znacznie zwiększa jego żywotność. Jeśli temperatura procesora czy karty graficznej niebezpiecznie wzrasta powyżej 50 stopni, powinieneś przejrzeć jego wnętrze lub zanieść go do serwisu, aby zdiagnozować źródło potencjalnego spalenia części.

Najczęstsze skargi na stare komputery dotyczą naturalnie ich obniżonej prędkości działania. To jest tylko nieznacznie związane z wiekiem, częściej dzieje się to z powodu złej konserwacji lub – jak fani Apple potwierdzają – słabego systemu operacyjnego i oprogramowania. Na szczęście, można przyspieszyć starą instalację systemu Windows i wykonać kilka sztuczek, można zapobiec przeinstalowaniu przed przedwczesnym zestarzeniem się maszyny. Wkrótce zamieścimy artykuły o tym jak podrasować prędkość zarówno starszej wersji Windowsa (7) oraz obecnej 8 oraz 8.1.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *