Nowoczesne Technologie w Pigułce

Jak kosmetyki samochodowe działają na karoserię auta?

Kwi 18, 17 • Motoryzacja

Jeżeli spoglądając na swoje auto czujesz, że najlepsze jego lata już za nim, może wypadałoby trochę o niego zadbać? Może się okazać, że wystarczy odrobina wysiłku, czasu i chęci, oraz odpowiednich preparatów, by odmłodzić wizualnie swoje auto o parę dobrych lat. Jakie środki kupić? Jak zabrać się do pielęgnowania samochodu? Tego wszystkiego dowiesz się czytając poniższy tekst.

Kosmetyki samochodowe to bardzo prężnie prosperujący rynek. Producentów oraz samych preparatów jest od zatrzęsienia. Jednak wszystkie kosmetyki można podzielić na parę kategorii.

Do kosmetyków wewnątrz samochodów zaliczyć możemy preparaty używane do pielęgnacji elementów plastikowych, tapicerki skórzanej, tapiecerki materiałowej a także szyb. Zaś kosmetyki do używania na wewnątrz samochodu to środki do dbania o szyby (ich zewnętrznej strony), felgi, opony oraz, oczywiście, karoserii.

Do mycia karoserii przeznaczone są szampony oraz żele. Niektóre z nich posiadają w swoim składzie specjalne substancje, które konserwują lakier samochodowy zapobiegając jego utlenianiu, tym samym przyczyniając się do dłuższej trwałości koloru. Takie szampony produkuje między innymi firma Formule 1.

Środkiem konserwującym karoserię jest wosk. Zapobiega on powstawaniu rys, niweluje powstawanie zabrudzeń, a także maskuje już istniejące rysy. Wosk można podzielić na syntetyczny, oraz z domieszką wosków naturalnych. Wosk syntetyczny daje dłuższy efekt nabłyszczenia, przy czym to nabłyszczenie jest bardzo intensywne i głębokie – niekiedy aż za bardzo, co nie wygląda zbyt estetycznie. Jednak stosując odpowiednią ilość wosku trudno jest w ten sposób przedobrzyć. Dobrym woskiem syntetycznym w sprayu jest wosk firmy K2 o nazwie spectrum.

W przypadku wosków naturalnych efekt nabłyszczenia jest subtelniejszy, pogłębia się za to kolor karoserii. Jest jednak, niestety, trochę mniej trwały niż wosk syntentyczny. Do dobrych wosków naturalnych z pewnością można zaliczyć wosk firmy Car Concept – Carnauba.

Kolejną grupą kosmetyków samochodowych są te przeznaczone do felg i opon. Środki do czyszczenia felg występują najczęściej w formie sprayu (np. Carplan Nano Wheel). Jego stosowanie nie jest skomplikowane – należy go rozpylić na felgach, zostawić na piętnaście minut po czym dokładnie spłukać wodą. Po dokładnym oczyszczeniu felg, można je nawoskować. Istnieją także specjalne preparaty służące do pogłębiania czerni opon, tak zwane czernidła (na przykład firmy AutoMax). Jak nazwa wskazuje, służą one do nadawania oponom koloru głębokiej czerni. Są to preparaty odporne na zmywanie. Nie mają one jedynie funkcji estetycznej, ponieważ poza przyciemnianiem koloru opon mają działanie konserwujące, wzmacniające powierzchnie opon i chroniące je przed pęknięciem.

Takim czernidłem można też poprawić kolor listew oraz zderzaków – wtedy najczęściej jest w formie sprayu. Przyciemna ona kolor listew oraz chroni je przed brudem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *