Nowoczesne Technologie w Pigułce

Jak działa sauna?

Lis 4, 16 • Ciekawostki

Finlandia to kraj dwóch milionów saun, gdyż właśnie tyle przypada na 5 milionów ogółu finów. Tradycja kąpieli w saunie sięga wielu setek lat, w trakcie których naród fiński przekonał się o dobrodziejstwach korzystania z tego typu zabiegów, mawiają że „nie ma lepszego lekarza rodzinnego jak domowa sauna”. Zasięgają oni tego typu kąpieli średnio raz w tygodniu, to jedyne miejsce gdzie stają się towarzyscy, otwarci i rozwijają swoje znajomości. Uroki tego miejsca zaczynają odkrywać również Polacy, którzy z roku na rok coraz częściej decydują się na montaż sauny w swoim domu.

Sauna to pomieszczenie wykonane z drewna, rozgrzane do bardzo wysokich temperatur od 60 do 100°C.

Fakt, iż jest ona wykonana z drewna nie jest przypadkowy, dzięki temu nie parzy nas i możemy się w niej spokojnie zrelaksować. Klasycznym rodzajem sauny, jest ta fińska gdzie powietrze jest bardzo suche tak, aby pot mógł zawsze odparować. Parowaniu towarzyszy efekt ochładzania, dzięki któremu skóra nie staje się zbyt gorąca. Poprzez okresowe przerywanie parowania, automatycznie temperatura naszego ciała stopniowo wzrasta. Bardzo ważnym elementem korzystania z sauny jest ochłodzenie temperatury ciała, najlepiej rześkim, naturalnym powietrzem. Dzięki kontrastowi bodźców jakim jest poddawane nasze ciało, najpierw czuje ono suchy gorą, następnie rześkie zimno, jest to bardzo istotne, gdyż nasz organizm po dawce bardzo wysokiej temperatury finalnie odczuwa ulgę i jest zahartowane.

sauna-ogrodowa

Jaki ma wpływ sauna na ludzki organizm?

W trakcie pobytu w saunie pod wpływem gorąca rozszerzają się nasze naczynia krwionośne, a skóra zaczyna wydzielać pot. Ma to na celu przede wszystkim utrzymanie naturalnego poziomu temperatury naszego ciała. Daje to jednak w saunie tylko częściowy sukces. Taki stan rzeczy powoduje wydalanie z organizmu szkodliwych toksyn i doprowadza do oczyszczenia samego organizmu ale również naszej skóry co przyczynia się do lepszego jej wyglądu.  Wdychane ciepło z powietrza otaczającego ciało oddziałuję na błony śluzowe układu oddechowego, co ma na niego bardzo korzystny wpływ. W saunie ciało człowieka się hartuje i wzmacnia, dzięki czemu szybko regeneruje się po chorobach i wzmacnia odporność na kolejne.

Najpopularniejszym rodzajem sauny domowej jest ta fińska, jednak istnieje wiele innych rodzajów.

Przeciwieństwem sauny suchej jest szwedzka wilgotna, gdzie rozgrzane kamienie polewa się wodą co powoduje wytworzenie się pary wodnej i wzrost wilgotności. Jest ona również wykonana z drewna co zapobiega poparzeniu. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest sauna na podczerwień, gdzie temperatura jest dużo niższa, a dzięki temu mogą z niej korzystać wszyscy bez względu na stan swojego zdrowia. Promienie podczerwieni przypominają ciepło wytwarzane przez słońce, lub nasze ciało, dzięki czemu nasz organizm przyjmuje je bardzo dobrze. Dla osób cierpiących na niedobór jodu polecana jest sauna solna, gdzie część konstrukcji utworzona jest z bloków solnych wydzielających w czasie seansu potrzebny jod, wapń i magnez. Jeżeli martwisz się, że w twoim domu nie ma miejsca na saunę to pamiętaj, ze można ja również zamontować w ogrodzie. Jest to bardzo ciekawe i klimatyczne rozwiązanie, szczególnie w czasie trwania zimowych, śnieżnych dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *