Nowoczesne Technologie w Pigułce

Gospodarka leśna a certyfikacja PEFC

Kwi 23, 18 • Ciekawostki

Legalne i certyfikowane pochodzenie drewna stosowanego podczas produkcji mebli, podłóg czy innych artykułów drewnianych to dla wielu producentów i konsumentów kluczowa informacja.

W związku z coraz większą świadomością społeczeństwa odnośnie ekologicznej, łagodnej dla środowiska egzystencji, a także nieustannie zaostrzającymi się prawami dotyczącymi bezpieczeństwa i wysokiej jakości materiału na każdym etapie łańcucha dostaw, konieczność stworzenia odpowiednich norm dla firm zajmujących się dystrybucją materiałów drewnianych wydaje się niezbędne.

Certyfikacja PEFC to jeden z najlepszych sposobów na zapewnienie swoim klientom dowodu na to, że produkcja, przetwarzanie i handel drewnem oraz produktami pochodzenia leśnego odbywają się zgodnie z obowiązującymi przepisami Unii Europejskiej. Jaki wpływ na gospodarkę leśną miało powstanie certyfikatu PEFC i jakie znaczenie ma on dla przedsiębiorców w sektorze produkcji drewnianej?

Czym jest certyfikacja PEFC?

Certyfikacja PEFC pozwala na weryfikację pochodzenia drewna używanego w produkcji na każdym etapie jego transportu i przetwarzania. System PEFC został stworzony tak, by ustosunkować mogły się do niego między innymi małe, lokalne przedsiębiorstwa zarządzające lasami. PEFC obowiązuje w całym łańcuchu dostaw drewna, zapewniając produkcję wyrobów drewnianych z poszanowaniem standardów ekologicznych, społecznych i etycznych i dzieli się na dwa podstawowe typy certyfikatów w zależności od roli danej firmy w łańcuchu przemysłowym. PEFC wyróżnia więc certyfikaty dla podmiotów zarządzających lasami oraz dla firm wykorzystujących produkty z drewna.

PEFC Gospodarka Leśna to pierwszy z certyfikatów przyznawanych dla firm, które samodzielnie zarządzają zasobami leśnymi i chcą ustanowić odpowiednią praktykę swojej działalności w oparciu o stosowne przepisy i wymogi.

PEFC Kontrola legalności pozyskiwania drewna to z kolei certyfikat przyznawany każdej firmie zajmującej się obrotem lub wykorzystaniem produktów z drewna działającej wedle zasad określonych w wymogach certyfikatu, poświadczający o legalności i identyfikowalności pochodzenia drewna wykorzystywanego podczas produkcji.

Jak certyfikacja PEFC wpływa na gospodarkę leśną?

Ustanowienie certyfikacji PEFC w całym łańcuchu dostaw wyrobów i materiałów drewnianych sprawiło, że coraz więcej marek stosuje się dziś do ogólnie przyjętych praw i norm odnośnie świadomego wykorzystywania zasobów naturalnych i gospodarki leśnej.

Dzięki globalizacji człowiek może zobaczyć dziś skalę zniszczeń poczynionych przez rozwój cywilizacyjny, w tym także rozwój handlu. Jeszcze do niedawna czarny rynek handlu drewnem egzotycznym był wykorzystywany przez wiele firm chcących tańszym kosztem zdobyć materiały do produkcji wyrobów drewnianych.

Dziś, dzięki obowiązkowi korzystania z wytycznych PEFC konieczne jest prowadzenie dokumentacji poświadczającej o legalności źródeł drewna wykorzystywanego na poszczególnych etapach produkcyjnych, co znacząco wpłynęło na obniżenie liczby handlarzy nielegalnym drewnem, a zatem przyczyniło się do ochrony wrażliwej gospodarki leśnej.

Znaczenie PEFC z punktu widzenia przedsiębiorcy

Coraz większa świadomość konsumencka odnośnie standardów poszanowania środowiska leśnego i ekosystemów sprawia, że dziś klienci poszukujący wyrobów drewnianych przykuwają dużą wagę do obecności charakterystycznego logo certyfikatu PEFC na kupowanych wyrobach. Z tego też powodu certyfikacja PEFC zyskała ogromne znaczenie wśród przedsiębiorców, którzy starają się za wszelką cenę wprowadzać do swoich struktur coraz to nowsze i doskonalsze systemy zarządzania łańcuchem dostaw bazujące na wymaganiach stawianych przez PEFC.

Drewno

Poprzez certyfikację firma zyskuje nie tylko większą szansę wejścia na rynek krajowy i międzynarodowy, ale też otrzymuje potwierdzenie dobrej jakości i mądrego zarządzania firmą dla siebie i swoich pracowników. Dla wielu przedsiębiorców odznaczenie takie jest motywacją do dalszej pracy i okazem poszanowania środowiska, które w społeczeństwie jest dziś niezwykle chwalone.

PEFC ma jednak z punktu widzenia przedsiębiorcy jeszcze jedno, bardziej praktyczne rozwiązanie. Korzystanie z nielegalnych źródeł drewna wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Można oczywiście na słowo zaufać swoim dostawcom, jednak jako odpowiedzialna i sumienna firma warto potwierdzać takie rzeczy dokumentacyjnie. Pracując w zgodzie z wytycznymi certyfikacji PEFC firma doskonale wie jak radzić sobie z ryzykiem, przewidywać problemy, czy rozwiązywać sporne sytuacje, a przy tym nie doprowadzać do powstawania kłopotów dzięki utrzymywaniu kontroli nad łańcuchem dostaw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *