Nowoczesne Technologie w Pigułce

Enduro – nowoczesna technologia rowerowa

Mar 2, 17 • Technika

Rynek rowerowy nieustannie się rozwija. Funkcjonuje ma nim wielu producentów. Starają się oni dostarczać jak najlepszy sprzęt. Szczególnie wiele jest odmian rowerów górskich. Dostępne mamy klasy ATB, MTD, Trekking, Freeride czy downhillu. Każda z nich posiada szczególne cechy pozwalające na jazdę po różnych terenach.
Jest jeszcze jedna klasa warta opisania. Są to rowery enduro. Najlepszy sprzęt na długie i wymagające wyprawy. Korzystają z nich bardzo doświadczeni rowerzyści, ponieważ tylko tacy poradzą sobie w górskich ostępach.

Czym konkretnie jest enduro?

Jazda po trudnych szlakach górskich. Wyprawy na bezdroża w poszukiwaniu nowych ścieżek. Bardzo długie wyjazdy w zróżnicowany teren. Profesjonalne lub amatorskie wyścigi. Tym właśnie jest enduro. Definicja enduro wyjaśnia, dlaczego te rowery są tak wytrzymałe. Ciężkie przejścia nie są dla nich żadną przeszkodą. Ponadto są też dość uniwersalne. Podstawą enduro są bardzo strome zjazdy. Te rowery radzą sobie z tym, ale też sprawdzają się na podjazdach czy jeździe po płaskiej powierzchni

Sprzęt enduro jest, więc doskonałym rozwiązaniem dla wyjazdów w zróżnicowany teren. Pozwala też na przejechanie długich tras.

enduro-na-trasie

Ważne cechy sprzętu enduro

Po czym można rozpoznać rower enduro? Posiada kilka charakterystycznych cech. Przede wszystkim jest to:
• Rama posiada wyróżniający się wygląd oraz parametry.
• Kont znajdujący się miedzy amortyzatorem a ziemią, to około 65 stopni.
• Ważna konstrukcyjnie rura podsiodłowa znajduje się pod kontem w przedziale 74-75 stopni.
• Długość rur podsiodłowej i górnej jest również charakterystyczna. Podobnie jak odległość tej ostatniej od ziemi. Wszystkie wymienione odległości są znacznie niższe niż w przypadku innych odmian rowerów górskich.
• Skok amortyzatorów występujący w rowerach enduro to 160 mm.
• Waga sprzętu enduro waha się w przedziale 14-15 kg. Spora waga sprawia, że rower jest stabilny w trakcie zjazdu. Podczas podjeżdżania pod wzniesienie ciężar ten nie przeszkadza.
• Koła występują w trzech podstawowych rozmiarach 26, 27,5 oraz 29 cali. Opony na tych obręczach są szerokie, wytrzymałe oraz dopasowane do ciężkiego terenu.

Wyróżniająca się klasa

Producenci rowerów prześcigają się w oferowanych rozwiązaniach. Jest to dobre zjawisko dla klientów. Dzięki temu mogą przebierać w wielu rodzajach rowerów. Ponadto konkurencja wpływa też na ceny. Dobry sprzęt można kupić w korzystnych cenach.
Wśród wielu odmian rowerów możemy znaleźć klasę enduro. Przeznaczona jest dla wymagających klientów, posiadających duże umiejętności. Nie są to, bowiem rowery do spokojnej jazdy, lecz do pokonywania bardzo wymagających tras. Są wytrzymałe, pozwalają na przemierzanie wielu kilometrów. Doskonale zachowują się podczas zjazdów. Nie sprawiają problemów przy podjazdach. Sprzęt polecany dla miłośników adrenaliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *