Nowoczesne Technologie w Pigułce

Czym są easter eggs?

Paź 14, 15 • Ciekawostki

Easter Eggs to więcej niż tylko ukryte komunikaty lub grafika. To też funkcje, których nikt by się nie spodziewał. Skaner firmy Hewlett-Packard, ScanJet 5P, gdy go włączyć w odpowiedni sposób, odegra całą „Odę do radości” lub „Dla Elizy”, zmieniając prędkość pracy umieszczonych wewnątrz silniczków.

Technologie a easter eggs

Niektóre z komputerów PC, uruchomione trzynastego listopada, zaśpiewają „Happy Birthsday” na cześć tajemniczego nieznajomego, po czym wyłączą się. System operacyjny Mac OS X, firmy Apple, ma wbudowanego psychoterapeutę. Uruchamiając odpowiedni program, można porozmawiać ze „sztuczną inteligencją”, która wykazuje się niezbadanymi pokładami cierpliwości. Eliza, bo tak nazywa się elektroniczna psycholog, z prawdziwym zainteresowaniem pyta o przeróżne sprawy: od dzieciństwa po problemy w pracy. Parafrazując odpowiedz i i pytania człowieka, pomaga mu znaleźć przyczynę zmartwień. Zresztą ten system to prawdziwa kopalnia tego, co ukryte: projektanci umieścili w nim m.in. daty ważnych wydarzeń z „Władcy Pierścieni”, a w programie pocztowym można znaleźć zdjęcie jego twórcy. Większość jaj wielkanocnych to właśnie sposób na podpisanie swojego dzieła przez najczęściej anonimowych, bo ukrytych w korporacyjnej strukturze, twórców.

Easter eggs w kulturze

Co jest ukryte?

Ukryte funkcje są też w poważnych programach biurowych, takich jak Word, Excel czy Open- Office. Word, gdy wpisać odpowiedni tekst do edytowanego pliku, uruchomi grę Space Invaders albo elektroniczny flipper. Arkusz kalkulacyjny zawiera grę rajdową, której głównym celem jest przejechanie jak największej liczby… programistów. Tych samych, których inna ukryta w programie funkcja wymienia z nazwisk na „liście płac”. Szczególnie punktowane są trafienia w tych, którzy umieszczają w aplikacjach nieudokumentowane procedury. To prawdziwy przejaw autoironii. Jednak firmy programistyczne patrzą coraz mniej przychylnie na ukryte funkcje. Trudno zyskać zaufanie klienta do systemu operacyjnego, gdy samemu nie wie się, czy nie ma w nim dodatkowej, nieplanowanej i z nikim nieuzgodnionej zawartości. Rząd Stanów Zjednoczonych – a w jego ślad inne państwa – wyraźnie zabrania umieszczania Easter Eggs w programach, które zamawia. Bo od takich dowcipów blisko do tzw. bomb logicznych, czyli procedur, które zmieniają działanie programu, gdy wystąpią specyficzne okoliczności.

Tylko nieliczni wiedzą o co chodzi

Takie funkcje mogłyby na przykład spowodować wyciek poufnych danych osobowych, przesyłając je w nocy do innego komputera. Wciąż jednak głównym zadaniem wielkanocnych jaj jest rozśmieszanie tego, kto przez przypadek na nie trafi. Gdy zapytać wyszukiwarkę Google o sens życia, wszechświata i całej reszty („answer to life, the universe and everything”), odpowiedzią będzie słynna liczba z książki Douglasa Adamsa „Autostopem przez Galaktykę”: 42

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *