Nowoczesne Technologie w Pigułce

Czym jest wentylacja?

Mar 8, 18 • Technologia

Powietrze, którym oddychamy na co dzień pełne jest zanieczyszczeń i szkodliwych substancji, których wdychanie może mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Zarówno nadmierne nawilżenie powietrza jak i zbyt duże ilości dwutlenku węgla mogą powodować bóle głowy, uczucie zmęczenia, oraz choroby dróg oddechowych. Niestety, wpływu na to jak wygląda powietrze na zewnątrz nie mamy – możemy za to poprawić jego jakość w pomieszczeniach. Prawidłowa wentylacja budynków to rozwiązanie, dzięki któremu unikniemy najgorszych skutków złego powietrza. Jaki system wentylacji warto jednak wybrać?

Rodzaje wentylacji

Wentylacja naturalna to rozwiązanie uzależnione w dużej mierze od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Jej działanie opiera się bowiem o różnicę temperatur na zewnątrz i wewnątrz, gdzie oczywiście im wyższa różnica, tym lepsze działanie wentylacji. Wentylacja naturalna będzie więc bardzo skuteczna zimą, ale nie do końca sprawdzi się latem, które w ostatnim czasie są coraz gorętsze. To, jak intensywna będzie wymiana powietrza zależy też od wiatru oraz od wysokości kanałów wentylacyjnych (tak zwana wentylacja grawitacyjna). Odległość pomiędzy wlotową kratką wentylacyjną a wylotem kanału nie powinna być mniejsza niż 2 metry. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania są bardzo niskie koszty eksploatacyjne oraz inwestycyjne, gdyż ten rodzaj wentylacji nie wymaga żadnego podłączenia do sieci energetycznej. Rozwiązanie to nie wymaga dużej przestrzeni i sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach z kotłami z otwartą komorą spalania oraz kominkami (jak już wspominaliśmy, klimatyzacja grawitacyjna jest najskuteczniejsza zimą, a to właśnie wtedy kominki wymagają wentylacji pomieszczeń).

Mechaniczna wentylacja wyciągowa to z kolei rozwiązanie wymuszonej wymiany powietrza składające się z wentylatora kanałowego, kanałów oraz kratek wywiewnych zlokalizowanych w pomieszczeniach wymagających wentylacji. Wentylacja mechaniczna działa niezależnie od warunków atmosferycznych i zapewnia 100% skuteczności wymiany powietrza. Wentylacja wyciągowa nie wymaga kanałów wywiewnych, nie wpływa na powierzchnię użytkową domu i nie wymaga skomplikowanych obróbek dachu (w przeciwieństwie do budowy komina). Warto jednak pamiętać, że wentylacja taka nie może być stosowana w pomieszczeniach gdzie pracują urządzenia z otwartą komorą spalania, gdyż mogłoby to spowodować cofanie się spalin i wtłaczanie ich do pomieszczeń. Drugim minusem jest również konieczność korzystania przez mechanizm z energii elektrycznej.

Wentylacja hybrydowa to połączenie wentylacji naturalnej z wentylacją wyciągową, co jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które z powodu wad poprzednio wymienionych rozwiązań nie mogą zdecydować się tylko na jedno z nich. O tym, czy wentylacja hybrydowa zadziała jak mechaniczna, czy naturalna decydują warunki zewnętrzne – jeśli nie pozwolą one na działanie wentylacji naturalnej, uruchomiony zostanie system mechaniczny. Do komina doczepiane są wówczas specjalne nasady połączone z układem sterującym, który sygnalizuje zmiany ciśnienia w pobliżu nasady. Nasada wentylacji hybrydowej jest niskociśnieniowa, co oznacza że do rozpoczęcia procesu przepływu powietrza potrzebne jest niewielkie podciśnienie, a więc pobór prądu przez instalację jest również niewielki.

Wentylacja nawiewno-wywiewna to sieć wentylatorów oraz kanałów, której serce stanowi centrala wentylacyjna. Jej główną zaletą jest możliwość ogrzania nawiewanego powietrza przez rekuperator oraz jego schłodzenie przy pomocy gruntowego wymiennika ciepła. Powietrze dostarczane do pomieszczeń może być dodatkowo filtrowane z wszelkich zanieczyszczeń, dlatego rozwiązanie to jest często stosowane w budynkach biurowych i użytkowych. Niestety, rozwiązanie to wymaga dużych nakładów energii elektrycznej.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to system wentylacji nawiewno-wywiewnej z dodatkową opcją odzyskiwania ciepła. Jego głównym elementem jest rekuperator, czyli urządzenie ogrzewające napływające do niego z zewnątrz powietrze zimne poprzez wykorzystywanie ciepła znajdującego się w ciepłym, ale zużytym powietrzu wyciąganym z pomieszczeń. Rekuperator pozwala na stały dopływ świeżego powietrza, oszczędza energię cieplną zużytą do ogrzewania oraz zapobiega zawilgoceniu pomieszczeń. Dodatkowym atutem jest tu możliwość filtrowania powietrza z nieprzyjaznych alergenów, kurzu i roztoczy. Rekuperacja jest doskonałą alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej i jest jednym z najczęściej stosowanych systemów w nowoczesnych domach. Rekuperatory znajdują się dziś w ofertach większości popularnych marek klimatyzacyjnych, w tym także LG, Mitsubishi czy Fujitsu oraz Samsung).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *