Nowoczesne Technologie w Pigułce

Blokada szybkości w rowerze elektrycznym – czy można ją usunąć?

Lip 20, 21 • Technologia

Temat blokady w rowerze elektrycznym budzi liczne kontrowersje. Pojawiają się głosy, że rower po odblokowaniu może stać się zagrożeniem na polskich drogach, a zdejmowanie blokady powinno być zablokowane. Jak jest w rzeczywistości? Do jakiej prędkości ograniczają rowerzystów blokady? Czy samodzielne zdjęcie blokady w rowerze jest skomplikowane?

Blokady szybkości – w jakim celu są montowane?

Silniki w rowerach elektrycznych są wyposażone w centrum sterowania napędu, odpowiedzialne za nieprzerwane dostarczanie mocy. Silniki te wyposażone są w czujniki, których zadaniem jest kontrolować bezpieczną jazdę e-bikiem. Są to m.in. czujnik prędkości, kadencji i momentu obrotowego.

Rowery elektryczne

Czujnik prędkości nie wymaga wyjaśnień, z kolei czujnik kadencji kontroluje ilość obrotów korby w ciągu minuty. Jeśli zaś chodzi o czujnik momentu obrotowego, to jego zadaniem jest wykrywanie siły nacisku na pedały, od której zależy to, jak szybko pojedziesz swoim jednośladem. Blokada ma za zadanie ograniczyć prędkość maksymalną.

Do jakiej prędkości ograniczają nas blokady?

Blokady szybkości ograniczają możliwą rozwijaną prędkość do 25 km/h, przy czym trzeba przyznać, że nie jest to prędkość zbyt zawrotna. W sieci nierzadko pojawiają się informacje o tym, że rower elektryczny po zdjęciu blokady mógłby osiągnąć nawet do 100 km/h. Niekoniecznie jest to prawdą, dlatego że dopuszczalna znamionowa moc ciągła silnika stosowanego w e-bikach to maksymalnie 250 W, co w połączeniu z kontrolowaną wydajnością i przełożeniami nie pozostawia zbyt wielkiego pola do popisu.

Duże znaczenie ma tutaj również jakość i pochodzenie roweru i jego komponentów. Inaczej sprawy mają się z produktem od renomowanego producenta, a inaczej sprawa wygląda w przypadku zwykłego roweru z zakupionym zestawem do konwersji za kilkanaście złotych.

Czy demontaż blokady szybkości jest legalny?

Póki co tak, chociaż jest to kwestia wywołująca niemałą burzę w sieci. Biorąc jednak pod uwagę realne możliwości rowerów elektrycznych, maksymalna prędkość osiągana podczas jazdy po zdjęciu blokady, bez wyciskania potów i obniżania komfortu jazdy to maksymalnie ok. 40 km/h. Trudno zaprzeczyć temu, że zdarzają się rowerzyści na zwykłych jednośladach, poruszający się znacznie szybciej. Jest to ogólnie temat prowadzący do długiej dyskusji, dlatego na razie pozostaniemy przy stwierdzeniu, według którego na tę chwilę istnieje możliwość zdjęcia blokady w rowerze elektrycznym.

Jaki jest koszt demontażu blokady prędkości?

Istnieją zarówno renomowane rozwiązania, kosztujące nawet do kilkuset złotych, jak i proste sposoby, jakie można zastosować we własnym garażu już za niecałe kilkanaście złotych. Do tego istnieją liczne firmy, oferujące usunięcie blokady za niewielki koszt. Realna prędkość roweru nie wzrośnie w zawrotny sposób, dlatego też jeśli pragniesz bić rekordy, niekoniecznie Ci się to opłaci. Jeśli jednak zależy Ci po prostu na tym, by móc jechać te kilka, kilkanaście km/h szybciej, to możesz spróbować.

Jakie są rozwiązania alternatywne?

Istnieją rozwiązania, dzięki którym można podnieść szybkość roweru bez konieczności ingerencji pod postacią rozkręcania i usuwania poszczególnych elementów. Jedną z takich propozycji jest SpeedBox, który pozwala na samodzielne ustalenie limitu prędkości. Możesz zatem zdecydować, że maksymalne ograniczenie wyniesie np. 30 lub 40 km/h. W każdej chwili możesz także w prosty sposób wyłączyć chip i powrócić tym samym do pierwotnie ustawionej blokady prędkości.

Na co uważać, decydując się na rozwiązania typu SpeedBox?

Producent przestrzega przed stosowaniem rozwiązania na ścieżkach rowerowych i drogach publicznych, co stwarza ryzyko złamania przepisów o ruchu drogowym. Pamiętaj także o tym, że decydując się na instalację chipu, możesz stracić gwarancję na rower.

Gdzie warto zaopatrywać się w akcesoria do Chip Tuningu?

Aby mieć pewność, że nie narazisz się na niebezpieczeństwo podczas tuningowania swojego pojazdu, zwracaj uwagę na to, gdzie robisz zakupy. Korzystaj jedynie z zaufanych placówek stacjonarnych, i renomowanych sklepów internetowych, m.in. takich jak PM Bike. Zapraszamy Cię po dobrej jakości SpeedBoxy i inne akcesoria rowerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *